Rozwiąż nierówność

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
placebo_domingo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 8 gru 2009, o 20:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: koronowo

Rozwiąż nierówność

Post autor: placebo_domingo »

1. \(\displaystyle{ sinx \le \frac{1}{2}}\)
2. \(\displaystyle{ cosx \ge \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)
3. \(\displaystyle{ sin(x- \frac{\pi}{3})< \frac{ \sqrt{2} }{2}}\)
4. \(\displaystyle{ tg(2x+ \frac{\pi}{2})>-1}\)
Prosiłbym o odpowiedzi, zdaję sobie sprawę, że to może być banalne ale jutro mam kartkówkę z tego...byłbym wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
mathX
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 648
Rejestracja: 1 lis 2008, o 15:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 116 razy

Rozwiąż nierówność

Post autor: mathX »

\(\displaystyle{ \sin x \le \frac{1}{2}}\)

\(\displaystyle{ \sin x}\) przyjmuje wartość \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) dla \(\displaystyle{ \frac{\pi}{6} \wedge \frac{5\pi}{6}}\). Zatem aby nierówność była spełniona:

\(\displaystyle{ x \in \mathbb{R} \backslash (\frac{\pi}{6}+2k\pi ; \frac{5\pi}{6}+2k\pi )}\)

Najłatwiej narysować i potem po prostu dodać wszystkie przedziały zapisując np. \(\displaystyle{ +2k\pi}\)
Ja w tym wypadku znalazłem przedział, dla którego nie zachodzi i wziąłem dopełnienie tego zbioru.

Pozdrawiam.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Rozwiąż nierówność

Post autor: Jan Kraszewski »

mathX pisze:\(\displaystyle{ x \in \mathbb{R} \backslash (\frac{\pi}{6}+2k\pi ; \frac{5\pi}{6}+2k\pi )}\)
Ten zapis jest nieco dwuznaczny, nie wynika z niego jasno, że wyrzucasz sumę zbiorów. Jeżeli nie używa się symbolu \(\displaystyle{ \bigcup}\), to lepiej podawać odpowiedzi pozytywne, a nie przez dopełnienie. W tym przypadku np.

\(\displaystyle{ \left(\frac{5\pi}{6}+2k\pi; \frac{13\pi}{6}+2k\pi\right),\ \ k\in C}\)

JK
ODPOWIEDZ