wyprowadzic wzory

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Federka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2006, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warmia
Podziękował: 1 raz

wyprowadzic wzory

Post autor: Federka »

Siema

Mam do domu takie cos, wyprowadz wzory na sin(α+β) i cos(α+β). Jakos tam podobno na wykresie mozna to zrobic ale jak ?
lewela1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 18 mar 2006, o 23:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łódzkie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

wyprowadzic wzory

Post autor: lewela1 »

a moze chodzi tylko o to:
\(\displaystyle{ \sin (\alpha + \beta )=\sin \cos \beta + \cos \sin \beta \\ \cos (\alpha + \beta) =\cos \cos \beta -\sin \sin \beta}\)
Awatar użytkownika
baksio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 31 maja 2006, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość/Kraków
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 136 razy

wyprowadzic wzory

Post autor: baksio »

Można to wyprowadzić tak:
rysujesz trójkąt :

i z niego wynika:
\(\displaystyle{ sin = \frac{c}{a} \\ sin \beta = \frac{d}{b} \\ cos = \frac{h}{a} \quad czyli \quad h=a*cos \\ cos \beta = \frac{h}{b}\quad czyli \quad h=b*cos \beta \\ P_{delta} =\frac{1}{2}*a*b*sin(\alpha + \beta) \\ P_{1}= \frac{1}{2}*a*h*sin (\alpha) \\ P_{2}= \frac{1}{2}*b*h*sin (\beta) \\ P_{Delta} = P_{1} + P_{2}\\ \quad czyli \\ \frac{1}{2}*a*b*sin(\alpha + \beta)= \frac{1}{2}*a*h*sin (\alpha) + \frac{1}{2}*b*h*sin (\beta) \\ \frac{1}{2}*a*b*sin(\alpha + \beta)= \frac{1}{2}*a*b*cos \beta *sin (\alpha) + \frac{1}{2}*b*a*cos *sin (\beta) //:\frac{1}{2}a*b \\ \quad i \quad to \quad nam \quad daje: \\ sin(\alpha + \beta)= sin (\alpha)*cos \beta + sin (\beta)*cos }\)

a ten 2 wzór mozna tak:
\(\displaystyle{ cos (\alpha + \beta) = sin [90 - (\alpha + \beta)] = sin [(90 - ) - \beta] = sin (90-\alpha)*cos \beta - cos (90-\alpha) * sin \beta = cos * cos \beta - sin * sin\beta}\)
Ostatnio zmieniony 2 cze 2006, o 23:52 przez baksio, łącznie zmieniany 2 razy.
Federka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2006, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warmia
Podziękował: 1 raz

wyprowadzic wzory

Post autor: Federka »

Lewela, ale to wyprowadzic chodzi. Tak jak baksio napisal to by moglobyc, tylko czy to dobrze jest ?
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

wyprowadzic wzory

Post autor: bolo »

Wygląda na poprawne, właśnie z takiego trójkąta się to wyprowadza.

lewela1 - dobrze wiesz, że nie o takie coś autorowi chodziło...
Awatar użytkownika
Grzegorz Getka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 19 mar 2006, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WEiTI PW
Pomógł: 4 razy

wyprowadzic wzory

Post autor: Grzegorz Getka »

Zaszpanuj nayczycielowi:

\(\displaystyle{ \Large e^{i(\alpha+\beta)}=cos(\alpha+\beta)+isin(\alpha+\beta)}\)

\(\displaystyle{ \Large e^{i\alpha} e^{i\beta}=(cos\alpha+isin\alpha)(cos\beta+isin\beta)}\)

Po wymnożeniu i oddzieleniu części rzeczywistej od urojonej dostajesz:

\(\displaystyle{ \Large cos\alpha cos\beta-sin\alpha sin\beta+i(sin\beta cos\alpha+sin\alpha cos\beta)}\)

Zatem:

\(\displaystyle{ \Large cos(\alpha+\beta)=cos\alpha cos\beta - sin\alpha sin\beta}\)


\(\displaystyle{ \Large sin(\alpha+\beta)=cos\alpha sin \beta+sin\alpha cos\beta}\)

Podobnia udowadnia się inne wzory trygonometryczne.
Federka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2006, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warmia
Podziękował: 1 raz

wyprowadzic wzory

Post autor: Federka »

No bylem dzis przy tablicy nauczylem sie na pamiec tego co grzegorz wyzej napisal i jestem wkurw***!!!!!!!!!!

Nauczyciel mnie wysmial i powiedzial ze nie wierzy ze ja moglem doczegos takiego dojsc wpier*** mi 2 paly i jestem teraz zagrozony
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

wyprowadzic wzory

Post autor: bolo »

Może powiem tak: mając do dyspozycji różne wersje rozwiązania, należy pod własnym kątem ocenić, którą jest się w stanie obronić. Matematyki nie można się wyuczyć na pamięć, to chyba oczywiste. Trzeba znać swoje możliwości, a nie mieć tutaj później na forum pretensje do nas.

Druga sprawa to taka, że nie wpisałeś w profilu swojego wieku. W ten sposób nie wiemy, z kim mamy do czynienia...

Trzecia sprawa, dosyć istotna przynajmniej dla mnie. Imiona piszemy z dużej litery, chyba że dana osoba życzy sobie inaczej.

To by było tyle, słowem upomnienia.
Awatar użytkownika
juzef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 890
Rejestracja: 29 cze 2005, o 22:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 66 razy

wyprowadzic wzory

Post autor: juzef »

Federka pisze:Nauczyciel mnie wysmial i powiedzial ze nie wierzy ze ja moglem doczegos takiego dojsc wpier*** mi 2 paly i jestem teraz zagrozony
R
O
T
F
L

muahahahahahah
Federka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 cze 2006, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warmia
Podziękował: 1 raz

wyprowadzic wzory

Post autor: Federka »

bolo pisze:Druga sprawa to taka, że nie wpisałeś w profilu swojego wieku. W ten sposób nie wiemy, z kim mamy do czynienia...
Mam 19 lat i chodze do 4 klasy technikum ale nauczyciel i tak mi nie uwierzyl
Awatar użytkownika
Grzegorz Getka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 19 mar 2006, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WEiTI PW
Pomógł: 4 razy

wyprowadzic wzory

Post autor: Grzegorz Getka »

Federka pisze:No bylem dzis przy tablicy nauczylem sie na pamiec tego co grzegorz wyzej napisal i jestem wkurw***!!!!!!!!!!

Nauczyciel mnie wysmial i powiedzial ze nie wierzy ze ja moglem doczegos takiego dojsc wpier*** mi 2 paly i jestem teraz zagrozony
Przepraszam
















:grin: Ale polewki mam...
ODPOWIEDZ