funkcje cyklometryczne

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
olusiak666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 25 paź 2009, o 14:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z daleka
Podziękował: 5 razy

funkcje cyklometryczne

Post autor: olusiak666 »

Mam problem z 2 przykładami jeden zrobiłam jednak nie wiem czy dobry wynik więc poproszę o sprawdzenie.

1. \(\displaystyle{ cos(2arcsin \frac{4}{5} )=1-2(sin(arcsin \frac{4}{5} )) ^{2} = 1-2*( \frac{4}{5} )^{2}= - \frac{7}{25}}\)

2.\(\displaystyle{ sin(arcsin \frac{1}{2} +arccos \frac{1}{2} ) = sinarcsin \frac{1}{2} * cosarccos \frac{1}{2} + cosarcsin \frac{1}{2} +sinarccos \frac{1}{2} = \frac{1}{4} + .......?}\)

w drugim przykładzie nie wiem czy z tego wzoru należy skorzystać? jesli tak to jak dalej to rozpisać?
Ostatnio zmieniony 15 lis 2009, o 12:32 przez olusiak666, łącznie zmieniany 1 raz.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23497
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3265 razy

funkcje cyklometryczne

Post autor: piasek101 »

olusiak666 pisze:Mam problem z 2 przykładami jeden zrobiłam jednak nie wiem czy dobry wynik więc poproszę o sprawdzenie.

1. \(\displaystyle{ cos(2arcsin \frac{4}{5}) =}\)

2.\(\displaystyle{ sin(arcsin \frac{1}{2} +arccos \frac{1}{2} ) =}\)
Jeśli takie były przykłady to :
1. wg mnie bez tablic się nie obejdzie (może się mylę, poczekaj na inne odpowiedzi)

2. wyznacz

\(\displaystyle{ arcsin(0,5)=...}\)

\(\displaystyle{ arccos(0,5)=...}\)

Wstaw wyznaczone do nawiasu, oblicz sin (...+...)

[edit] Moze ten 1) to

\(\displaystyle{ cos^2(arcsin \frac{4}{5}) =}\)
olusiak666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 25 paź 2009, o 14:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z daleka
Podziękował: 5 razy

funkcje cyklometryczne

Post autor: olusiak666 »

Nie przykłady są takie jak podałam.
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

funkcje cyklometryczne

Post autor: BettyBoo »

Pierwszy masz dobrze.

Drugi też dobrze zaczęłaś. Jeśli możesz, to wystarczy skorzystać ze wzorów (prawdziwych dla dodatniego x, a Ty tu taki masz):

\(\displaystyle{ \arcsin x=\arccos \sqrt{1-x^2}}\)

\(\displaystyle{ \arccos x=\arcsin \sqrt{1-x^2}}\)

Jeśli nie możesz, to te wzory się wyprowadza z definicji funkcji cyklometrycznych, tzn:

\(\displaystyle{ \arcsin x=y\ \Rightarrow \ x=\sin y\ \wedge\ \cos^2y+\sin^2y=1\ \Rightarrow \cos y=\sqrt{1-x^2}\ \Rightarrow \ y=\arccos \sqrt{1-x^2}}\)

Drugi wzór analogicznie. Oczywiście to co wyżej jest prawdą tylko dla dodatniego x (wtedy y też jest dodatni).

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ