ujemna funkcja wykres

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
MnMK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 4 wrz 2009, o 19:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 25 razy

ujemna funkcja wykres

Post autor: MnMK »

\(\displaystyle{ y= -cos \frac{1}{2}x}\)

czy rysując wykresy f. trygonometrycznych kierujemy się tymi zasadami co w liniowej? Chodzi mi to, że np. jak w liniowej jest f(-x) to przekształcamy względem ox w trygonometrii jest tak samo?
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

ujemna funkcja wykres

Post autor: soku11 »

Zapewne chodzi ci o parzystość (symetria względem osi OY) i nieparzystość funkcji (symetria względem punktu 0,0). Są to ogólne właściwości KAŻDEJ funkcji. Tzn. że jeśli funkcja spełnia równość \(\displaystyle{ f(x)=f(-x)}\), to jest parzysta, a jeśli funkcja spełnia równość \(\displaystyle{ f(x)=-f(-x)}\), to jest nieparzysta.

Sam znak minusa przed funkcją, tzn. \(\displaystyle{ f(x)=-f(x)}\) świadczy o symetrii względem osi OX.

Pozdrawiam.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

ujemna funkcja wykres

Post autor: piasek101 »

MnMK pisze:czy rysując wykresy f. trygonometrycznych kierujemy się tymi zasadami co w liniowej? Chodzi mi to, że np. jak w liniowej jest f(-x) to przekształcamy względem ox w trygonometrii jest tak samo?
Zasady są takie same - ale nie takie jak piszesz.
MnMK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 4 wrz 2009, o 19:46
Płeć: Kobieta
Podziękował: 25 razy

ujemna funkcja wykres

Post autor: MnMK »

a jak będzie wyglądać wykres funkcji którą napisałam? W punkcie x=0 y wyniesie -1??
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

ujemna funkcja wykres

Post autor: soku11 »

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem, to będziesz wiedziała jak należy ją przekształcić. I tak - dla x=0 wartości funkcji będzie -1. Zresztą to widać z miejsca po podstawieniu, więc nie wiem po co pytasz

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ