Kąty w trójkącie prostokątnym

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
hieroshima
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 18 mar 2009, o 11:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kąty w trójkącie prostokątnym

Post autor: hieroshima »

Witam, jak mam rozwiązać kąty w trójkącie prostokątnym znając wszystkie jego boki? Proszę o jakieś wytłumaczenie (dane: przyprostokątne 2 i 1, przeciwprostokątna \(\displaystyle{ \sqrt{5}}\) ) Prosze o pomoc z góry bardzo dziekuje
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Kąty w trójkącie prostokątnym

Post autor: Brzytwa »

Jeden kąt już masz. Drugi (i zarazem trzeci) liczysz z dowolnej funkcji trygonometrycznej.
hieroshima
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 18 mar 2009, o 11:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kąty w trójkącie prostokątnym

Post autor: hieroshima »

Nie rozumiem nawet jak mam zacząc... co mam zrobić? mam np takie cos:

tg \(\displaystyle{ \alpha}\) = 2/1
tg \(\displaystyle{ \alpha}\) = 2

i co dalej? Musze mieć miary 2 pozostałych kątów w stopniach... jak mam to wyliczyć?
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Kąty w trójkącie prostokątnym

Post autor: Brzytwa »

hieroshima pisze:Nie rozumiem nawet jak mam zacząc... co mam zrobić? mam np takie cos:

tg \(\displaystyle{ \alpha}\) = 2/1
tg \(\displaystyle{ \alpha}\) = 2

i co dalej? Musze mieć miary 2 pozostałych kątów w stopniach... jak mam to wyliczyć?

Jeśli chcesz mieć konkretną liczbę (bo mając tg kąta masz praktycznie kąt poprzez funkcję odwrotną) musisz skorzystać z tablic albo kalkulatora.
hieroshima
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 18 mar 2009, o 11:52
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kąty w trójkącie prostokątnym

Post autor: hieroshima »

tak teraz juz tez wpadłem na tablice, ale powiedz mi jak na kalkulatorze dokładnie co do minuty wyliczyc? Albo z tablic co do minuty bo wyszło ze tg 2 to 64 stopnie w przyblizeniu a jak to obliczyc co do sjednej minuty?
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Kąty w trójkącie prostokątnym

Post autor: Brzytwa »

hieroshima pisze:tak teraz juz tez wpadłem na tablice, ale powiedz mi jak na kalkulatorze dokładnie co do minuty wyliczyc? Albo z tablic co do minuty bo wyszło ze tg 2 to 64 stopnie w przyblizeniu a jak to obliczyc co do sjednej minuty?

Na kalkulatorze to po prostu wpisujesz arc tg 2 i ci wyskakuje wynik, potem musisz tylko zamienić część ułamkową na minuty. A co do tablic to nie za bardzo rozumiem jaki jest problem jeśli tablice nie są zbyt dokładne nic nie zrobisz. Nawet najlepsze tablice z tego co widziałem mają zwykle dokładność 10 minut.
ODPOWIEDZ