Cosinus między wektorami, tylko poco?

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Awatar użytkownika
mat-fiz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 129
Rejestracja: 15 cze 2009, o 20:57
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 5 razy

Cosinus między wektorami, tylko poco?

Post autor: mat-fiz »

Cześć, mam problem ze zrozumieniem iloczynu skalarnego dwóch wektorów. A konkretnie nie wiem poco mnożymy 2 wektory przez cosinus kąta zawartego między nimi. Przecież między nimi nie ma kąta prostego, a cosinus to stosunek 2 boków, ale w trójkącie prostokątnym. Może ma to jakieś powiązanie z wykresami funkcji tryg., bo podobno: "iloczyn skalarny 2 wektorów prostopadłych jest równy zeru, bo cos \(\displaystyle{ \frac{pi}{2}=0}\). Proszę, wyjaśnijcie mi jak najprościej powiązanie funkcji z iloczynem skalarnym, bo na serio tego nie ogarniam.
Ostatnio zmieniony 6 wrz 2009, o 10:20 przez mat-fiz, łącznie zmieniany 1 raz.
miodzio1988

Cosinus między wektorami, tylko poco?

Post autor: miodzio1988 »



To Ci nie wystarczy? Ja pamiętam, że kiedyś dowodzilem to na egzaminie, ale chyba o taki dowod Ci nie chodzi...
Awatar użytkownika
mat-fiz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 129
Rejestracja: 15 cze 2009, o 20:57
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 5 razy

Cosinus między wektorami, tylko poco?

Post autor: mat-fiz »

No teraz już bardziej czaje skąd jest ten cos., ale może dla rozwiania watpliwości mógłby ktoś prosto, własnymi słowami opisać tą sytuacje, bo wikipedia, jak zwykle językiem profesorów piszę. Po prostu poco ten jest ten iloczyn skalarny i skąd te zależności trygonometryczne się w nim biorą. I nie potrzeba mi twierdzeń na to jak na egzaminach tylko słownie, jak najprościej.
ODPOWIEDZ