Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: patry93 »

Witam.

Jak w temacie:
\(\displaystyle{ 1 - sin \alpha + cos \alpha}\)

Mam tyle: \(\displaystyle{ 1 - sin \alpha + cos \alpha = 1 - cos (90^{ \circ} - \alpha)+ cos \alpha = 1- (cos(90^{ \circ} - \alpha)- cos \alpha) = 1 - ( -2 sin 45^{\circ} sin \frac{90^{\circ}-2 \alpha}{2} ) = sin 90^{\circ} + \sqrt{2} sin (45^{\circ} - \alpha)}\)
Gdyby nie to \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\), to ładnie można by to zwinąć do iloczynu, a tak... to coś nie chce wyjść :/

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, P.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: Crizz »

\(\displaystyle{ 1-sin \alpha +cos \alpha=2cos^{2}\frac{\alpha}{2}-sin\alpha=2cos^{2}\frac{\alpha}{2}-2sin\frac{\alpha}{2}cos\frac{\alpha}{2}= 2cos\frac{\alpha}{2}\left(cos\frac{\alpha}{2}-sin\frac{\alpha}{2} \right) = 2cos\frac{\alpha}{2}\left(cos\frac{\alpha}{2}-cos\left(90^{o}-\frac{\alpha}{2} \right)\right)=2cos\frac{\alpha}{2} \cdot 2sin45^{o}sin\left(45^{o}-\frac{\alpha}{2}\right) = 2\sqrt{2}cos\frac{\alpha}{2}sin\left(45^{o}-\frac{\alpha}{2}\right)}\)

Skorzystałem z tozsamości:
\(\displaystyle{ 1+cos\alpha=2cos^{2}\frac{\alpha}{2}}\)
\(\displaystyle{ cos\alpha=1-2sin^{2}\frac{\alpha}{2}}\)
\(\displaystyle{ co\alpha-cos\beta=2sin\frac{\alpha+\beta}{2}sin\frac{\beta-\alpha}{2}}\)
Ostatnio zmieniony 15 cze 2009, o 22:38 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Psycho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 23 gru 2008, o 09:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl/Kraków
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 68 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: Psycho »

głupoty
Ostatnio zmieniony 15 cze 2009, o 23:34 przez Psycho, łącznie zmieniany 1 raz.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: Crizz »

Tak, Psycho, można też \(\displaystyle{ 1-sin\alpha+cos\alpha=1 \cdot (1-sin\alpha+cos\alpha)}\)
Awatar użytkownika
Psycho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 23 gru 2008, o 09:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl/Kraków
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 68 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: Psycho »

Crizz pisze:Tak, Psycho, można też \(\displaystyle{ 1-sin\alpha+cos\alpha=1 \cdot (1-sin\alpha+cos\alpha)}\)
To co napisałem wcześniej rzeczywiście było nieprzemyślane, ale po co taka głupkowata ironia?
Nowe rozw:

\(\displaystyle{ 1 - sin\alpha + cos \alpha = sin \frac{\pi}{2} - sin\alpha + cos\alpha = 2 \cdot sin \frac{\frac{\pi}{2} - \alpha}{2} \cdot cos\frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2} + sin( \frac{\pi}{2} - \alpha ) = 2 \cdot sin \frac{\frac{\pi}{2} - \alpha}{2} \cdot cos\frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2}
+ 2 \cdot sin\frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2} \cdot cos\frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2}=
2 \cdot cos\frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2}(sin \frac{\frac{\pi}{2} - \alpha}{2} + sin \frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2} = 2 \cdot cos\frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2} \cdot 2 \cdot sin \frac{\frac{\frac{\pi}{2} - \alpha}{2} + \frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2}}{2} \cdot cos \frac{\frac{\frac{\pi}{2} - \alpha}{2} - \frac{\frac{\pi}{2} + \alpha}{2}}{2}= 4cos( \frac{\pi}{4} + \frac{\alpha}{2}) \cdot sin \frac{\pi}{4} \cdot cos( \frac{-\alpha}{2})=2\sqrt{2} \cdot cos( \frac{\pi}{4} + \frac{\alpha}{2})\cdot cos( \frac{\alpha}{2})=2\sqrt{2} \cdot sin( \frac{\pi}{4} - \frac{\alpha}{2})\cdot cos( \frac{\alpha}{2})}\)


Wyszło mi tak jak u Crizza dlatego jak coś, to nie sprawdzałem zbyt długo
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: patry93 »

Dziękuję.

Tak na przyszłość: nie zawsze o tym piszę, ale szczerze mówiąc, wolę wskazówki zamiast gotowców

Crizz - dwóch pierwszych tożsamości nie znałem, ale łatwo je wyprowadzić i wygląda na to, że są przydatne Rozumiem, że znałeś te tożsamości, a nie ułożyłeś je specjalnie pod przykład?
I jeszcze co do zamiany \(\displaystyle{ sin \alpha \ na \ 2 sin \frac{ \alpha}{2} cos \frac{ \alpha}{2}}\), to raczej nie da się ukryć, iż jest ona dosyć niestandardowa/"zaskakująca" (jak dla mnie) niczym zamiana zera na 3*7-30+9 To jest wypracowany "myk" czy często stosowana metoda?
Awatar użytkownika
Psycho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 370
Rejestracja: 23 gru 2008, o 09:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemyśl/Kraków
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 68 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: Psycho »

patry93 pisze: I jeszcze co do zamiany \(\displaystyle{ sin \alpha \ na \ 2 sin \frac{ \alpha}{2} cos \frac{ \alpha}{2}}\), to raczej nie da się ukryć, iż jest ona dosyć niestandardowa/"zaskakująca" (jak dla mnie) niczym zamiana zera na 3*7-30+9 To jest wypracowany "myk" czy często stosowana metoda?
Trudno mi powiedzieć, czy jest to jakiś "myk" lub metoda ( raczej wątpię ). Miałem kilka pomysłów na zadanie i ostatecznie zauważyłem, że właśnie można w ten sposób rozpisać. W trygonometrii jest trochę wzorów, więc raczej w tego typu zadaniach liczy się pomysłowość, bo takich kombinacji jest sporo. Suma sumarum to takie zadanie pierwszy raz rozwiązywałem, bo moim zdaniem takie przekształcenia to kwestia czasu
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: Crizz »

Co do tych tożsamości, to nie układałem ich specjalnie pod przykład, mogą być przydatne... na olimpiadzie, jak liczysz jakieś dziwne sumy szeregów trygonometrycznych. Ogólnie zadania na przedstawienie w postaci iloczynu stały się bezsensowne, odkąd ludzkość przestała się posługiwać suwakami logarytmicznymi (chyba przestała...?)
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Przedstawić w postaci iloczynu: sinus, cosinus

Post autor: patry93 »

Aha...
Ogólnie zadania na przedstawienie w postaci iloczynu stały się bezsensowne, odkąd ludzkość przestała się posługiwać suwakami logarytmicznymi (chyba przestała...?)
A to ciekawe stwierdzenie Można wiedzieć, dlaczego tak uważasz?
Btw. nie mam pojęcia co ma trygonometria do logarytmów, ale to pewnie przez brak kontaktu z tym suwakiem
ODPOWIEDZ