Rozwiąż równanie.

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
Riddel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2005, o 23:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swdn
Podziękował: 18 razy

Rozwiąż równanie.

Post autor: Riddel »

Nie wiem jakby mógł wyglądać wykres tych funkcji i jak je rozwiązać.Proszę o pomoc.

cos\(\displaystyle{ (x^{2}) = \frac {1}{2}}\)

sin \(\displaystyle{ (|x|) = \frac {\sqrt {3}}{2}}\)

ctg (|x-1|) = 1



Pozdrawiam.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Rozwiąż równanie.

Post autor: Rogal »

Biorąc pierwszy przypadek, to jak wiemy cosinus przyjmuje wartość 0,5 dla kąta pi/3+2k*pi i 2pi - pi/3 +2k*pi, czyli 5pi/3 + 2k*pi, dla k e C. Więc x^2 = pi/3 + 2kpi lub x^2 = 5pi/3 + 2kpi. Ponieważ x^2 jest zawsze nieujemne, więc tutaj k e N. Pozostałe zupełnie analogicznie.
Jeśli chodzi zaś o wykresy, to dwóch ostatnich można łatwo, korzystając z ogólnie znanych przekształceń (w drugim f(|x|), a w trzecim dodatkowo translacja o wektor). Natomiast w pierwszym trzeba trochu przykombinować. Nie jestem pewien, ale wydaje się, że skoro y=x^2 jest równoliczne z y=x, to ten cosinus i tak będzie miał "te same argumenty, jednako gęsto", tylko dla ujemnych będzie to samo, co dla dodatnich, więc wykres będzie wyglądał tak samo?

PS. Jak coś, to sorki za bełkot
Riddel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2005, o 23:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swdn
Podziękował: 18 razy

Rozwiąż równanie.

Post autor: Riddel »

ja jak dobrze pamiętam nie spotkałem się jeszcze z takim zapisaem-> cos \(\displaystyle{ ( x^{2}) = \frac {1}{2}}\) . , ale widziałem \(\displaystyle{ cos^{2}x = \frac {1}{2}}\) . Myślałem ,że to się może robić innaczej
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Rozwiąż równanie.

Post autor: Rogal »

Jak napisałeś, taką odpowiedź dostałeś . Oczywiście drugi przykład robi się inaczej, ale zupełnie podobnie.
ODPOWIEDZ