Trygonometryczne funkcje kąta ostrego

Własności funkcji trygonometrycznych i cyklometrycznych. Tożsamości. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
qbus52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2009, o 21:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Trygonometryczne funkcje kąta ostrego

Post autor: qbus52 »

4.6
Suma długości przyprostokatnych trojkata prostokatnego jest rowna 105 cm wiedząc ze stosunek przyprostokątnych równy jest \(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\) .oblicz długości boków i miary kątów tego trójkąta.
4.20
Ze szczytu latarni morskiej o wysokości 80 m, stojącej nad brzegiem morza, widać żaglowiec pod kątem depresji \(\displaystyle{ 15 stopni}\). Oblicz odległość żaglowca od brzegu.
4.19
Oblicz kąt nachylenia i spadek terenu, jeżeli na odcinku długości 2,5 km wznoszącej się drogi wzniesienie jest równe 65m.
4.18
Pod jakim kątem wznosi się droga, jeżeli na odcinku jednego kilometra drogi mierzonej wzdłuż pochyłości wzniesienie wynosi 35m?
4.17
Z pewnego punktu P widać koło pod kątem 66 stopni. Wiedząc, że punkt P leży poza kołem i średnica koła ma długość 10 dm, oblicz odległość punktu P od środka koła.
4.16
Wierzchołek drzewa z odległości 35m jest widoczny pod kątem 55 stopni. oblicz wysokość drzewa, wiedząc, że linia wzroku obserwatora znajduje się na wysokości 130 cm.


Prosiłbym o wyjaśnienie bądź o rozwiązanie tych przykładów zupełnie nie mam pojęcia jak się za to zabrać a jutro mam pracę klasową pozdrawiam i dziękuje wszystkim za zainteresowanie .
Awatar użytkownika
mat3j86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 29 mar 2009, o 13:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 40 razy

Trygonometryczne funkcje kąta ostrego

Post autor: mat3j86 »

zad.4.6
1 przyprostokątna \(\displaystyle{ =3x}\)
druga przyprostokątna \(\displaystyle{ =4x}\)
\(\displaystyle{ 3x+4x=105}\)
Po wyliczeniu przyprostokątnych policzysz przeciwprostokątną z Twierdzenia Pitagorasa. Miary kątów wyliczysz z sinusów.
zad.4.20
Po narysowaniu rysunku (trójkąta) masz \(\displaystyle{ tg15= \frac{80}{x}}\), gdzie \(\displaystyle{ x}\) to odległość

W pozostałych zadaniach sposób liczenia jest podobny. Chodzi tylko o dobry rysunek i oznaczenia.
qbus52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 15 kwie 2009, o 21:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Trygonometryczne funkcje kąta ostrego

Post autor: qbus52 »

Slicznie Ci dziękuje a mógłbyś mi pomóc z pozostałymi zadaniami byłbym serdecznie wdzięczny =) dziękuje za bardzo szybką reakcję =)
ODPOWIEDZ