Podać liczbę rozwiązań w zależności od parametru p i q

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Macius700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 11 maja 2008, o 13:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 27 razy

Podać liczbę rozwiązań w zależności od parametru p i q

Post autor: Macius700 »

Podać liczbę rozwiązań w zależności od parametru p i q :

\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} 6x+4z-2=0\\x+py+z-3=0\\px-py+z+p=0 \end{array}}\)
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} 6x+py+4z=4p\\3x+y+2z=p\\6px+y+4z=4 \end{array}}\)
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} x-2y-z=1\\2x+y+pz=2\\qx+2y-z=0\\3x-2y+z=1\end{array}}\)

[ Dodano: 1 Stycznia 2009, 22:00 ]
Może ktoś mi pomoć bo nie wiem do końca jak to zrobić Jesli oblicze wyznaczik maierzy złorzony ze wpółczynników i jesli ona nie bedzie równa zero to ma jedno rozwiązanie , ajęsli równa się zero to tego nie wiem wieć prosze was o pomoc
kasiam1312
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 11 wrz 2008, o 20:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice

Podać liczbę rozwiązań w zależności od parametru p i q

Post autor: kasiam1312 »

myślę, że mona zastosowac metode Gaussa, tylko żeby pozbyc sie p to np. dzielisz przez \(\displaystyle{ 1/p}\) i wtedy dajesz załozenie że p jest rózne od 0, a jak jest 0 to wtedy brak rozwiązań itd.
natkoza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2278
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 18:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Podziękował: 41 razy
Pomógł: 602 razy

Podać liczbę rozwiązań w zależności od parametru p i q

Post autor: natkoza »

Macius700 pisze: Może ktoś mi pomoć bo nie wiem do końca jak to zrobić Jesli oblicze wyznaczik maierzy złorzony ze wpółczynników i jesli ona nie bedzie równa zero to ma jedno rozwiązanie , ajęsli równa się zero to tego nie wiem wieć prosze was o pomoc
proste.. jeżeli \(\displaystyle{ W=0}\) to wtedy wszystko zależy od pozostałych wyznaczników, jeżeli wszystkie równają się 0, to układ jest nieoznaczony, jeżeli któryś wyznacznik jest różny od 0 to układ sprzeczny
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Podać liczbę rozwiązań w zależności od parametru p i q

Post autor: JankoS »

natkoza pisze:... jeżeli wszystkie równają się 0, to układ jest nieoznaczony...
To jest prawdziwe, tylko dla układu z dwiema niewiadomymi.W przypadku ogólntm układ równie dobrze może być sprzeczny.
ODPOWIEDZ