Uklad rownan

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
Dargi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1228
Rejestracja: 17 lis 2005, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 54 razy
Pomógł: 253 razy

Uklad rownan

Post autor: Dargi »

Nie widzialem gdzie to zamiescic ale wiem ze w tym dziale jest wiele inteligentnych ludzi ktorzy to rozwiaza oto ten uklad rownan:D

\(\displaystyle{ \frac{xy}{x+y}=2\\\\\frac{yz}{y+z}=\frac{1}{2}\\\\\frac{xz}{x+z}=1}\)

Probowalem to zrobic lecz nieskutecznie:(( Licze na was:D


_____
Temat przeniosłem z "Planimetria".
Zapis poprawiłem, na forum obowiązuje TeX!
[bolo]
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

Uklad rownan

Post autor: bolo »

Może małe podpowiedzi pomogą:

\(\displaystyle{ \frac{xy}{x+y}=\frac{1}{\frac{1}{x}+\frac{1}{y}}\\\frac{yz}{y+z}=\frac{1}{\frac{1}{y}+\frac{1}{z}}\\\frac{xz}{x+z}=\frac{1}{\frac{1}{x}+\frac{1}{z}}}\)
agiszonek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 1 paź 2005, o 01:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 12 razy

Uklad rownan

Post autor: agiszonek »

a moze po prostu wyznaczyc z jednego rownania y z innego z i podstawic do trzeciego rownania?
\(\displaystyle{ \frac{xy}{x+y}=2 \\ xy=2x+2y \\ xy-2y=2x \\ y(x-2)=2x y=\frac{2x}{x-2}}\)

\(\displaystyle{ \frac{xz}{x+z}=1 \\ xz=x+z \\ xz-z=x \\ z(x-1)=x \\ z=\frac{x}{x-1}}\)

\(\displaystyle{ \frac{yz}{y+z}=\frac{1}{2} \\ 2yz=y+z \\ \frac{2 2x x}{(x-2)(x-1)} = \frac{2x}{x-2}+\frac{x}{x-1} \\ 4x^{2}=2x(x-1)+x(x-2) \\ 4x^{2}=2x^{2}-2x+x^{2}-2x \\ x^{2}+4x=0 \\ x(x+4)=0 \\ x_1=0 \ \ x_2=-4}\)
[dla 0 jest sprzeczne bo po podstawieniu do ukladu rownan mielibysmy w mianowniku zero]
czyli \(\displaystyle{ x=-4}\)
podstawiamy do wyliczonego wczesniej y i z i otrzymujemy:
\(\displaystyle{ y=\frac{4}{3} \\ z=\frac{4}{5}}\)

pozdrawiam
ODPOWIEDZ