Metoda eliminacji Gaussa - brak rozwiązań

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
hrhg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2008, o 12:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: skądinąd

Metoda eliminacji Gaussa - brak rozwiązań

Post autor: hrhg »

Witam :)
Mam do napisania program rozwiązujący równania metodą Gaussa. Profesor wyraźnie zaznaczył, żeby program obsługiwał sytuacje wyjątkowe, tu cytuje: "Np. jeśli w trakcie działania algorytmu okaże się, że rozwiązanie nie istnieje, należy w pliku wynikowym wypisać 'brak rozwiązań". I pojawia się problem dla mnie :P Wiem jak należy postępować krok po kroku żeby uzyskać rozwiązanie, mam już nawet algorytm napisany. Mam problem z brakiem rozwiązań :D Po czym poznać, że rozwiązania nie będą istnieć?

I jeszcze jedno pytanie, jak utworzyć macierz kwadratową pełnego rzędu? :P
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Metoda eliminacji Gaussa - brak rozwiązań

Post autor: JankoS »

Rozwiązań nie ma, gdy w jakimś wierszu (w klasycznie stosowanej metodzie Gaussa - ostatnim} we wszystkich kolumnach, za wyjątkiem kilomny wyrazów wolnych są 0, a tej ostatniej coś różnego od zera.
Macierz kwadratowa pełnego rzędu? Domyślam się, że chodzi o macierz, której rząd jest równy jest równy stopniowi macierzy. Najprostszym (?) przypadkiem jest macierz, w której elementy głownej przekątnej są różne od zera, a pozostałe są równe 0. To to chyba się nazywa "macierzą diagonalną".
hrhg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2008, o 12:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: skądinąd

Metoda eliminacji Gaussa - brak rozwiązań

Post autor: hrhg »

JankoS pisze:Rozwiązań nie ma, gdy w jakimś wierszu (w klasycznie stosowanej metodzie Gaussa - ostatnim} we wszystkich kolumnach, za wyjątkiem kilomny wyrazów wolnych są 0, a tej ostatniej coś różnego od zera.
Dzięki, mniej więcej tego się domyślałem A jeszcze tak się zastanawiam czy to jedyny przypadek kiedy rozwiązania mogą nie istnieć?
JankoS pisze: Macierz kwadratowa pełnego rzędu? Domyślam się, że chodzi o macierz, której rząd jest równy jest równy stopniowi macierzy. Najprostszym (?) przypadkiem jest macierz, w której elementy głownej przekątnej są różne od zera, a pozostałe są równe 0. To to chyba się nazywa "macierzą diagonalną".
Potrzebuje do testów macierz np. 4x4 o rzędzie 4 Ale niewiem jak ją stworzyć. Macierz, którą podałeś być może jest poprawna, ale ja potrzebuje więcej takich macierzy
W sumie to wiem jak stworzyć macierz mniejszego rzędu, ale z pełnym mi nie wychodzi. Może ktoś to będzie umiał zrobić? ;]

"Przykład konstrukcji macierzy 3x4 o rzedzie 2 (mod 5)

\(\displaystyle{ L=\left[ \begin{array}{ccc} 2 & 0 \\ 4 & 3 \\ \end{array}\right]}\)
\(\displaystyle{ U=\left[ \begin{array}{ccc} 3 & 3 \\ 0 & 1 \\ \end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ R=L*U}\)

\(\displaystyle{ W=\left[ \begin{array}{ccc} 1 & 0 \\ 0 & 1 \\ 2 & 3 \\ \end{array}\right]}\)
\(\displaystyle{ K=\left[ \begin{array}{cccc} 1 & 0 & 2 & 4 \\ 0 & 1 & 2 & 1 \\ \end{array}\right]}\)


\(\displaystyle{ A=W*R*K}\)"
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Metoda eliminacji Gaussa - brak rozwiązań

Post autor: JankoS »

hrhg pisze:
JankoS pisze: Potrzebuje do testów macierz np. 4x4 o rzędzie 4 Ale niewiem jak ją stworzyć.
Jeżeli ma być do tego wykorzystywany komputer, to sprawa wydwje się być prosta.
1. Wypełniam tablicę kwadratową dowolnymi liczbami.
2. Traktuję tę tablicę jak wyznacznik i obliczam jego wartość (robi to program).
3. Jeżeli wartość wyznacznika jet niezerowa, to mam macierz.
4. Jeżeli wartość wyznacznika = 0, to zmieniam dowolny element tablicy , np. pierwszy, i przechodzę do kroku 2.
ODPOWIEDZ