pytanie o macierz...

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
szynszyl88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2007, o 10:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: OsW / Poznań

pytanie o macierz...

Post autor: szynszyl88 »

Mam pytanie związane z przykładem, który zamieszczam poniżej. A mianowicie chodzi mi o tą trójkę przy dodawaniu. Do otrzymanego wyniku mam dodać trójkę (tzn. do każdego elementu macierzy)? Nie kojarzę teraz z ćwiczeń tego, ale wydaje mi się, że podobne działanie (zamiast 3 było 1) rozwiązano stosując macierz jednostkową. A oto działanie (już po przeprowadzeniu innych operacji):
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}4&8&3\\4&8&6\\7&6&9\end{array}\right]+3}\)
UNIX_admin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 6 maja 2006, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32 razy

pytanie o macierz...

Post autor: UNIX_admin »

to wszystko kwestia umowy, jak podasz jaki problem chcesz rozwiazac, to napisze Ci, czy masz dodac 3 do wszystkich elementow, czy tylko do tych na glownej diagonalnej (czy jeszcze inaczej).

PS macierz jednostkowa zazwyczaj oznazcas sie przez I, a nie przez 1, a le jak mowilem to wszystko kwestia umowy
szynszyl88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2007, o 10:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: OsW / Poznań

pytanie o macierz...

Post autor: szynszyl88 »

Zadanie wyglądało mniej więcej tak: dana była macierz x. Należało wykonać następujące obliczenia:
\(\displaystyle{ f(x)=x^2-5x+3}\)

Pierwsze dwa człony są bardzo proste, ale co z tą trójką?
UNIX_admin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 6 maja 2006, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32 razy

pytanie o macierz...

Post autor: UNIX_admin »

jak mowilem, wsystko zalezy od umowy, ale bardziej intuicyjne wydaje sie dodanie macierzy 3I
ODPOWIEDZ