zastosowanie macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
siwa_83
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2008, o 19:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jelenia Góra

zastosowanie macierzy

Post autor: siwa_83 »

witam:)
pisze prace mgr na temat spektralnych własności macierzy i ich zastosowan. jestem na etapie zastosowań i tak szczerze, to nie mam pojecia, jakie z najwazniejszych zastosowan macierzy moglabym umiescic w tej pracy??jest tego naprawde tak wiele, ze ciezko wybrac mi te najistotniejsze.prosze pomozcie:)
z gory dziekuje:)
Awatar użytkownika
orzelzmatmy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 14 maja 2011, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 1 raz

zastosowanie macierzy

Post autor: orzelzmatmy »

Temat odgrzany ale na pewno przyda się to innym studentom... Oto 4 główne zastosowania macierzy. Punkt nr 2 to powiedzmy bardziej "tradycyjne" zastosowanie, które było głównym motorem tworzenia teorii macierzy. Punkty 3 i 4 to zastosowania, które pojawiły się w erze komputerów i informacji...

1. Zapisywanie układów równań w "zwartej" postaci (np. postać macierzowa umożliwia zapisanie układu równań na komputerze)
2. Rozwiązywanie układów równań - wszystkie pojęcia związane z macierzami (wyznacznik, macierz odwrotna, rząd macierzy) zostały stworzone w celu uproszczenia rozwiązywania układów (np. wzory Cramera)
3. Macierze pozwalają zapisywać różne obiekty rzeczywiste w sposób uporządkowany - przede wszystkim ułatwiają zapisywanie ogromnych zbiorów danych na komputerze, aby uzyskać dostęp do konkretnej informacji zawartej w macierzy, wystarczy znać wiersz i kolumnę w której się ona znajduje (np. ekran komputera czy telewizora to macierz zawierająca miliony pikseli, które odzwierciedlają kolory). Za pomocą macierzy można również reprezentować grafy które odgrywają ogromną rolę w modelowaniu sieci, np. internetowej, komunikacyjnej itd
4. Macierze są częścią algorytmów w wyszukiwarkach firmy Google, a także innych - dokładnie chodzi o tzw. algorytm PageRank wykorzystujący wartości i wektory własne oraz macierze w celu wartościowania stron www

Polecam lekcję z omówieniem podstaw oraz zastosowań macierzy:
ODPOWIEDZ