Baza i wymiar przestrzeni

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
frogger111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 31 sty 2008, o 14:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Baza i wymiar przestrzeni

Post autor: frogger111 »

witam ponownie, czy mógłby mi ktoś powiedzieć, jak rozwiązać takie zadanie?
Znaleźc bazę S i wymiar podprzestrzeni \(\displaystyle{ W\subset M_{2 2}}\), rozpietej na wektorach
A=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}1&2\\-1&3\end{array}\right]}\)B=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}2&5\\1&-1\end{array}\right]}\)C=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}5&12\\1&1\end{array}\right]}\)D=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}3&4\\-2&5\end{array}\right]}\)
hans0l0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 18 wrz 2007, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Baza i wymiar przestrzeni

Post autor: hans0l0 »

frogger111 pisze:witam ponownie, czy mógłby mi ktoś powiedzieć, jak rozwiązać takie zadanie?
Znaleźc bazę S i wymiar podprzestrzeni \(\displaystyle{ W\subset M_{2 2}}\), rozpietej na wektorach
A=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}1&2\\-1&3\end{array}\right]}\)B=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}2&5\\1&-1\end{array}\right]}\)C=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}5&12\\1&1\end{array}\right]}\)D=\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}3&4\\-2&5\end{array}\right]}\)
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem zadanie, ale musisz znaleść najwiekszy uklad wektorów niezalezy i bedzie to twoja baza, czyli np. wektory A,B,D tworza baze ,a wymiar tej podprzestrzeni to 3.
frogger111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 31 sty 2008, o 14:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Baza i wymiar przestrzeni

Post autor: frogger111 »

wektory A,B,D tworza baze ,a wymiar tej podprzestrzeni to 3.
A po czym poznac,że wektory tworza bazę i jak okreslic wymiar?
sztuczne zęby
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 623
Rejestracja: 24 maja 2006, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ..
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 110 razy

Baza i wymiar przestrzeni

Post autor: sztuczne zęby »

No więc wektory tworzą bazę, po pierwsze gdy są niezależne, no i gdy generują całą przestrzeń.
Wymiarem przestrzeni jest ilość wektorów w bazie.
ODPOWIEDZ