przetrzenie liniowe, bazy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
michal_inf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 16 lut 2005, o 13:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: działdowo

przetrzenie liniowe, bazy

Post autor: michal_inf »

ZAD. 1.

dowieść że wektory ::

v1=(1,2,3)
v2=(2,3,4,1)
v3=(3,4,1,2)
v4=(4,1,2,3)

tworząbazę przestrzeni k^n



ZAD. 2.

V- przestrzeńliniowa,
udowodnij że jeśli
v1...vn = liniowo niezależne to rówanie:

v1, v1 + v2, v1 + v2 + v3, v1+...+ vn = liniowo niezależne



jakies pomysły ? jeżeli ktośma to bardzo prozsę , to dla mnie bardzo ważne.
Awatar użytkownika
olazola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 811
Rejestracja: 21 paź 2004, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Pomógł: 36 razy

przetrzenie liniowe, bazy

Post autor: olazola »

2) Zakładasz, że wektory \(\displaystyle{ v_{1},v_{2},...,v_{n}}\) są liniowo niezależne, czyli wiadomo z definicji że ich kombinacja liniowa jest równa zero, gdy wszystkie współczynniki są równe zero.
Dalej mamy układ wektorów z których tworzymy kombinację liniową:
\(\displaystyle{ \alpha_{1}v_{1}+\alpha_{2}\(v_{1}+v_{2}\)+\alpha_{3}\(v_{1}+v_{2}+v_{3}\)+...+\alpha_{n-1}\(v_{1}+...+v_{n-1}\)+\alpha_{n}\(v_{1}+...v_{n}\)=0}\)
\(\displaystyle{ v_{1}\(\alpha_{1}+..._{n}\)+v_{2}\(\alpha_{2}+..._{n}\)+v_{3}\(\alpha_{3}+...+\alpha_{n}\)+...+v_{n-1}\(\alpha_{n-1}+\alpha_{n}\)+v_{n}\alpha_{n}=0}\)
Mamy do czynienia z kombinacją liniową wektorów \(\displaystyle{ v_{1}....v_{n}}\), a one są liniowo niezależne czyli wszystkie współczynniki muszą byc zerami:
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}\alpha_{1}+...+\alpha_{n}=0\\\alpha_{2}+...+\alpha_{n}=0\\\vdots\\\alpha_{n-1}+\alpha_{n}=0\\\alpha_{n}=0\end{array}\right.}\)
Z tego mamy, że \(\displaystyle{ \alpha_{1}=...=\alpha_{n}=0}\), czyli dany układ wektorów jest liniowo niezależny.

A jeśli chodzi o pierwsze to ten pierwszy wektor jest z innej bajki.
michal_inf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 16 lut 2005, o 13:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: działdowo

przetrzenie liniowe, bazy

Post autor: michal_inf »

też właśnie miałem tąsamą wątpliwość, bo powinny być tego samego wymiaru chyba ...a np jeśli by ten pierwszy był v1 = (1,2,3,4) to jak to rozwiązać? wrzucić to w macierz? czy jak? możesz podpowiedzieć, dziękuję bardzo , pozdrowienia!
Awatar użytkownika
olazola
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 811
Rejestracja: 21 paź 2004, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Sopot
Pomógł: 36 razy

przetrzenie liniowe, bazy

Post autor: olazola »

To nie jedna wątpliwość w tym zadaniu. Co to jest K^n, taki zapis mowi o przestrzeni n-wymiarowej nad ciałem K, tutaj mamy wektory czterowymiarowe, jedynie mogą generować podrzestrzeń przestrzenie K^n. Trudno rozwiązywać zadanie z tak sprzeczną treścią.
Mogę jedynie powiedzieć, jak rozwiązuje się tego typu zadania. Żeby sprawdzić, czy dany układ jest bazą pewenej przestrzeni, musimy zbadać jego liniową niezależność.
ODPOWIEDZ