Wektory liniowo zalezne

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Nati071188
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 147
Rejestracja: 8 gru 2007, o 14:34
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Nati071188 »

Majac dane nastepujace wektory sprawdzic, czy sa one liniowo zalezne, czy liniowo niezalezne:

\(\displaystyle{ a_{1} = ft[ 2,3,1,4 \right]}\)
\(\displaystyle{ a_{2} = ft[ 3,1,0,0 \right]}\)
\(\displaystyle{ a_{3} = ft[ 0,1,2,1 \right]}\)
\(\displaystyle{ a_{4} = ft[ 2,3,1,1 \right]}\)
\(\displaystyle{ a_{5} = ft[ 2,2,2,2 \right]}\)

Zauwazajac, ze liczba wektorow jest wieksza niz przestrzen \(\displaystyle{ R ^{n}}\) i korzystajac z twierdzenia stwierdzamy ze uklad jest liniowo zalezny. Lecz wlasnie powinnismy to udowodnic wykazujac ze Rzad macierzy stworzonej przez zlozenie wektorow nie jest rowny 4. Ja wlasnie nie wiem jak obliczyc rzad macierzy danej:

\(\displaystyle{ A= ft[ \begin{array}{cccc} 2 & 3 & 1 & 4 \\ 3 & 1 & 0 & 0 \\ 0 & 1 & 2 & 1 \\ 2 & 3 & 1 & 1 \\ 2 & 2 & 2 & 2 \\ \end{array} \right]}\)
Jej wymiar wynosi 5 x 4. A wiec mozliwe rzedy macierzy wynosza 4, 3, 2, 1. Mam pytanie w jaki sposob mam obliczyc ten rzad, a wiec najpier poobliczac wyznaczniki 4 x 4 wybierajac pokolei wszystkie mozliwe...?Pomocy
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Rogal »

Hmm, o ile się dobrze orientuję w tym, to rząd macierzy jest z definicji równy liczbie kolumn liniowo niezależnych. A że na ostatnim wykładzie : ) zostało udowodnione, że zamiast kolumn można brać w tych elementarnych twierdzeniach wiersze, stąd na pewno któryś wiersz jest liniowo zależny od pozostałych. Stąd licząc minor stopnia czwartego poprzez wyrzucenie jednego z wierszy jest szansa, ze wyjdzie on niezerowy, a wtedy rząd macierzy jest 4. Jeśli wyjdzie zero, to bodajże trzeba brać inny i jeśli by wszystkie wyszły zerami, to wtedy rząd macierzy to na pewno nie jest 4. Wtedy należy szukać wśród minorów trzeciego stopnia i te de.
Mam nadzieję, że nie okrywam się hańbą po tym, co tutaj wypisałem ;p
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Emiel Regis »

Nati071188 pisze:Zauwazajac, ze liczba wektorow jest wieksza niz przestrzen \(\displaystyle{ R ^{n}}\) i korzystajac z twierdzenia stwierdzamy ze uklad jest liniowo zalezny. Lecz wlasnie powinnismy to udowodnic wykazujac ze Rzad macierzy stworzonej przez zlozenie wektorow nie jest rowny 4.
Stwierdzenie że rzad jest większy od przestrzeni jest co najmniej niestosowne. Zapewne Ci chodziło że liczba wektorów jest większa niż wymiar przestrzeni.
Wektorów jest pięć, aby nie były niezależne to rząd musi być
Nati071188
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 147
Rejestracja: 8 gru 2007, o 14:34
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Nati071188 »

No tak, ale takich wyznacznikow cztery na cztery jest dosc duzo...dlatego pytam, czy mozna w jakis inny sposob wyliczyc, ze ten rzad nie wynosi 4, bo nie moze wynosic, bo wektory sa liniowo zalezne...

[ Dodano: 13 Stycznia 2008, 10:27 ]
Tak mialam to na mysli, dokladnie...a czy mozna prosic o takie przeksztalecenie i zauwazenia, bo ja nie bardzo sie orientuje, Prosze
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Emiel Regis »

hehe, ale moja droga ten rząd własnie wynosi cztery. Przeliczyłem to sobie na szybko (z dokładnoscią do moich pomyłek).
Ja robiłem tak:
1. Od wiersza pierwszego i czwartego odjąłem piąty
2. Od pierwszego wiersza odjąłem czwarty
3. Podzieliłem pierwszy wiersz przez 3, no i mając jedynkę wyzerowałem nią już całą ostatnią kolumnę i dalej samo idzie...
Nie wklepuje tutaj tych macierzy bo to więcej pisania niż matematyki. Jak coś to doczytaj o wierszowych przekształceniach elementarnych.

Tu masz ładnie na przykładzie pokazane.
Nati071188
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 147
Rejestracja: 8 gru 2007, o 14:34
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Nati071188 »

Ok, to sobie porobie to, rozumiem...ale teraz mam drugie pytanie: Jezeli wychodzi rzad 4, to te wektory sa liniowo niezalezne, tak...?

[ Dodano: 13 Stycznia 2008, 11:02 ]
A bo w odpowiedziach maja napisane, ze wektory sa liniowo zalezne.

[ Dodano: 13 Stycznia 2008, 11:03 ]
A jezelisa liniowo zalezne, to rzad nie powinien wynosic 4, nieprawdaz...?Zgodnie z odpowiedziami...
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Emiel Regis »

Drizzt pisze:Wektorów jest pięć, aby nie były niezależne to rząd musi być
Nati071188
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 147
Rejestracja: 8 gru 2007, o 14:34
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Nati071188 »

Czyli, jezeli wektory bylyby w przestrzeni \(\displaystyle{ R ^{5}}\) i podane bylyby 5 wektorow, to jezeli rzad jest rowny 5, to wektory sa liniowo niezalezne, a jezeli mniejszy niz 5 na przyklad rzad wynosi 4, to wektory sa liniowo zalezne. Dobrze rozumuje...?
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Emiel Regis »

Tak. Tylko że przestrzeń w jakiej jesteśmy nie gra roli.
Dla niezależności zawsze rząd musi być równy liczbie wektorów. To oznacza że żadnego nie da się wyrazić jako kombinacji liniowej innych.
Nati071188
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 147
Rejestracja: 8 gru 2007, o 14:34
Płeć: Kobieta
Podziękował: 4 razy

Wektory liniowo zalezne

Post autor: Nati071188 »

Aha dzieki, teraz jest dla mnie wszystko jasne Pozdrawiam
ODPOWIEDZ