Ker i Im przekształcenia

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
redemptorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 lip 2007, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Folwarku
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 2 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: redemptorek »

Mam problem z takim oto zad.:

Znaleźć jądro i obraz przekształcenia \(\displaystyle{ \phi: R_{4}[x] \to R^{4}}\). Wyznaczyć \(\displaystyle{ \phi^{-1}({(0,5,5,15)})}\).
\(\displaystyle{ M^{A}_{B}(\phi) = ft[\begin{array}{rrrrr}1&-2&1&2&-3\\0&1&2&-1&5\\1&-1&3&2&6\\2&-1&8&0&5\end{array}\right]}\)

Z góry dzięki!
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: JankoS »

Wprawdzie nie wiem, co to znaczy \(\displaystyle{ R _{4} ft[x \right],}\) ale spróbuję pomoć.
Jądro
Mnożymy macierz przez dowolny wektor pięciowierszowy np. \(\displaystyle{ \vec{w} ft[\begin{array}{c}a\\b\\c\\d\\e\end{array}\right]}\) i otrzymany wektor czterowierszowy przyrównuję do \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{c}0\\0\\0\\0\end{array}\right].}\) Dostaję układ jednorodny czterech rówmań, który ma na pewno rozwiązanie (0,0,0,0,0), ale przypuszczam, że jest on nieoznaczony.
Obraz
Prawdopodbnie jest nim \(\displaystyle{ R ^{4}.}\) Aby to wykazać, jak porzednio mnożę macierz przez \(\displaystyle{ \vec{w}}\) i przyrównuję do dowolnego wektora \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{c}x _{1} \\x _{2} \\x _{3} \\x _{4} \end{array}\right].}\). rozwiązuję układ równań względem \(\displaystyle{ a,b,c,d,e}\) i mam wektor (wektory), którego obrazem jest dowolny wektor z \(\displaystyle{ R ^{4}.}\)
Przeciwobraz
Mnoże macierz przez \(\displaystyle{ \vec{w}}\) i wynik przyrównuję do wektora (0,5,5,15) itd.
Zastanawiam się jeszcze nad tym \(\displaystyle{ R _{4} ft[x \right],}\). Jeżeli 4 oznacza wymiar, to jest coś nie tak. Z macierzy wynika, że jest nim 5.
Lukasz_C747
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 5 maja 2007, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wieluń
Pomógł: 99 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: Lukasz_C747 »

\(\displaystyle{ R _{4} ft[x \right],}\) to przestrzeń wielomianów czwartego stopnia w ciele liczb rzeczywistych, czyli wymiar jest 5.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: Rogal »

Jeśli to jest to, o czym myślę, to będzie to przestrzeń wielomianów stopnia co najwyżej 4 o współczynnikach rzeczywistych.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: »

JankoS pisze:co to znaczy \(\displaystyle{ R _{4} ft[x \right],}\)
Zapewne chodzi o przestrzeń wielomianów stopnia co najwyżej czwartego o współczynnikach rzeczywistych, z dodawaniem. Jest ona rzecz jasna izomorficzna z \(\displaystyle{ \mathbb{R}^5}\).
Dostaję układ jednorodny czterech rówmań, który ma na pewno rozwiązanie (0,0,0,0,0), ale przypuszczam, że jest on nieoznaczony.
Bez żadnych rachunków można powiedzieć, że jest nieoznaczony, bo równań mniej niż niewiadomych. Ponieważ macierz ma rząd 3, więc wymiar jądra (czyli wymiar przestrzeni rozwiązań tego układu) będzie równy 2...
Obraz
Prawdopodbnie jest nim \(\displaystyle{ R ^{4}.}\)
...skąd wynika, że wymiar obrazu będzie równy 5-2 czyli 3. Na pewno więc to nie będzie całe \(\displaystyle{ \mathh{R}^4}\). Jak znaleźć ten obraz? Wystarczy znaleźć 3 wektory liniowo niezależne z bazą jądra (i między sobą) - obrazy tych wektorów będą bazą obrazu przekształcenia.

A co do przeciwobrazu wektora - można tak jak proponuje Janko, ale można i chwilę szybciej: wystarczy zapisać nasz wektor w bazie obrazu, a przeciwobrazy wektorów bazy znamy (to te 3 wektory, które przed chwilą znaleźliśmy).

Pozdrawiam.
Qń.
redemptorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 lip 2007, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Folwarku
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 2 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: redemptorek »

tak, \(\displaystyle{ R_{4}[x]}\) to przestrzen wielomianow stopnia co najwyzej czwartego o wsp. rzeczywistych

dzieki za pomoc
Ostatnio zmieniony 18 sty 2008, o 19:20 przez redemptorek, łącznie zmieniany 1 raz.
camol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 16 paź 2007, o 17:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: camol »

sluchajcie nie rozumiem do konca tego punktu z szukanie obrazu bo przyrownuje to do tego wektora x1,x2,..... i tak dalej ale wychodzi mi uklad czterech rownan z tyloma nie wiadomymi ze nie wiem co przez co mam wyznaczyc czy moglby to ktos zrobic?
redemptorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 lip 2007, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Folwarku
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 2 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: redemptorek »

Hmmm, spróbuję pomóc...
Zaczynasz od znalezienia \(\displaystyle{ Ker(\phi)}\). Wynikiem jest zbiór kombinacji liniowych pewnych 2 wektorów. Następnie, by znaleźć \(\displaystyle{ Im(\phi)}\), należy do owych 2 wektorów bazy jądra dodać jeszcze 3 wektory liniowo niezależne. Trzy dlatego, że wyjściowa przestrzeń \(\displaystyle{ R_{4}[x]}\) jest 5-wymiarowa, a \(\displaystyle{ dim(Im(\phi))=dim(R_{4}[x])-dim(Ker(\phi))}\). Zbiór kombinacji liniowych obrazów tych 3 dodanych wektorów stanowi szukany \(\displaystyle{ Im(\phi)}\).
To chyba dobra metoda, ale nie daję gwarancji... może ktoś jeszcze sie wypowie...
camol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 16 paź 2007, o 17:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: camol »

tak ja metode znam i czaje tylko mam problem z uzyciem tej podpowiedzi pierwszej osoby ktora pomogla w tym temacie mianowicie przyrownuje tak jak on mowi do tych x1 x2 itd ale nie wiem co powyznaczac z tych rownac tak zeby wyszly mi te trzy wektory chodzi mi o ten konkretny przypadek a nie o sama metode
redemptorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 lip 2007, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Folwarku
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 2 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: redemptorek »

Przy wyznaczaniu obrazu nie korzystałem z podp., o której piszesz...
Wydaje mi się, że nie ma sensu usilnie przyrównywać... Po pomnożeniu macierzy \(\displaystyle{ M_{B}^{A}(\phi)}\) przez wektor z \(\displaystyle{ R_{4}[x]}\), powiedzmy taki: \(\displaystyle{ v=[a,b,c,d,e]}\) otrzymuje się wektor - jeśli się nie pomylę - następujący:
\(\displaystyle{ \phi(v)=(a-2b+c+2d-3e; b+2c-d+5e; a-b+3c+2d+6e; 2a-b+8c+5e) = a(1,0,1,2)+b(-2,1,-1,-1)+c(1,2,3,8)+d(2,-1,2,0)+e(-3,5,6,5)}\), gdzie w iloczynach ze współczynnikami a, b, c, d i e znajdują się, jak łatwo zauważyć, kolumny macierzy \(\displaystyle{ M_{B}^{A}(\phi)}\). Wystarczy wybrać spośród nich 3 liniowo niezależne... Zbiór kombinacji liniowych tych kolumn (wektorów) stanowi właśnie \(\displaystyle{ Im(\phi)}\). (?)

PS: Czy przypadkiem nie z makro PW mam sprawę?
camol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 16 paź 2007, o 17:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: camol »

a zgadza sie i dzieki za pomoc

[ Dodano: 19 Stycznia 2008, 15:17 ]
ale jednak jak zabrac sie do tego fi do -1 ???i jaki wtedy bedzie wynik?
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: JankoS »

redemptorek pisze: Po pomnożeniu macierzy \(\displaystyle{ M_{B}^{A}(\phi)}\) przez wektor z \(\displaystyle{ R_{4}[x]}\), powiedzmy taki: \(\displaystyle{ v=[a,b,c,d,e]}\) otrzymuje się wektor - jeśli się nie pomylę - następujący:
\(\displaystyle{ \phi(v)=(a-2b+c+2d-3e; b+2c-d+5e; a-b+3c+2d+6e; 2a-b+8c+5e) = a(1,0,1,2)+b(-2,1,-1,-1)+c(1,2,3,8)+d(2,-1,2,0)+e(-3,5,6,5)}\),.
Stąd
\(\displaystyle{ a-2b+c+2d-3e=0\\ b+2c-d+5e=5\\ a-b+3c+2d+6e=5\\ 2a-b+8c+5e=15}\)
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccccc}1&-2&1&2&-3&0\\0&1&2&-1&5&5\\1&-1&3&2&6&5\\2&-1&8&0&5&15\end{array}\right],}\) która jest równoważna macierzy \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccccc}1&-2&1&2&-3&0\\0&1&2&-1&5&5\\0&0&0&1&4&0\end{array}\right],}\) i dalej
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l}d+4e=0\\b+2c-d+5e=5\\a-2b+c+2d-3e=0 \end{array}}\)
Układ ma nieskończenie wiele rozwiązań. Ja wybrałem sobie tak, że
\(\displaystyle{ \phi ^{-1}(0,5,5,15)=(10-5\gamma-7\varepsilon,5-2\gamma-9\varepsilon,\gamma,-4\varepsilon,\varepsilon),}\) gdzie\(\displaystyle{ \gamma, \varepsilon R.}\)
I tylko mam nadzieję, że się nigdzie nei pomyliłem.
Awatar użytkownika
Skynet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 11 wrz 2007, o 11:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 1 raz

Ker i Im przekształcenia

Post autor: Skynet »

Jakich operacji wierszowych użyłeś przekształcając tę macierz, bo nie mogę się ich doszukać.
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Ker i Im przekształcenia

Post autor: JankoS »

Ha. Żebym pamiętał ?
I krok: \(\displaystyle{ -1 I+III, -2 I+IV}\)
II krok: \(\displaystyle{ -1 II+III, -3 II+IV}\)
IIIkrok: IV = -III, więc jeden z nich mogę wyrzucić.
ODPOWIEDZ