baza przestrzeni i kombinacja

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
krochmal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 47 razy

baza przestrzeni i kombinacja

Post autor: krochmal »

CZesc! Mam pytanie: musze policzyc czy macierz tworzy baze przestrzeni. Aby macierz miała baze to det 0 , a jesli det=0 to macierz nie ma bazy.CZy to prawda?
I po drugie: mam napisane- czy [1,0,0,0] jest kombinacja liniowa macierzy albo czy [0,0,0,0 ] tworzy kombinacje liniowa macierzy. Co musze zrobic zeby stwierdzic ze sa one kombinacja macierzy. Wytłumaczcie mi to, nie podawalem przykladu bo chodzi mi o samo wytłumaczenie. Dzieki z gory!
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

baza przestrzeni i kombinacja

Post autor: JankoS »

Z postu nie można jasno wywnioskować o co Koledze chodzi. Czy
1) o przestrzeń, której elementami są macierze ?
2) o przestrzeń, w której wektory jakiejś macierzy są bazą?

ad 1) Jeżeli elementami przestrzeni jednowymiarowej są macierze to bazą jest dowolna macierz z tej przestrzeni za wyjątkiem macierzy zerowej. (nie-)osobliwość macierzy nie odgrywa roli.

ad. 1) Z wektorów tworzących bazę można ułożyć macierz, załóżmy \(\displaystyle{ A}\). Musi to być macierz kwadratowa o stopniu równym wymiarowi przestrzeni. Gdy wyznacznik (\(\displaystyle{ det A=0}\)), to oznacza to tylko, że wektory nie stanowią bazy.

Nie wiem, co oznacza pojęcie baza macierzy.

Wektor [1,0,0,0] może tworzyć tylko kombinację liniową macierzy o jednym wierszu i pięciu kolumnach i akurat nie jest on bazą przestrzeni takich macierzy, podobnie z drugim wektorem.
Najlepej by było, gdyby Kolega zmieścił całe zadanie.
ODPOWIEDZ