macierz odwrotna

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Matka Chrzestna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 14 paź 2005, o 14:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: niedługo Warszawa ;)
Podziękował: 143 razy

macierz odwrotna

Post autor: Matka Chrzestna »

hejka mam problem z tym zadanie ;/ robie je już od wczoraj i lipa.. nic nie wychodzi, znaczy się wychodzi ale takie jakieś dziwne ogromne ułamki że hoho a w odp jest że nie ma ułamków

wyznacz macierz odwrotną do macierzy:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}3&3&-4&-3\\0&6&1&1\\5&4&2&1\\2&3&3&2\end{array}\right]}\)


w odp. jest
-7 5 12 -19
3 -2 -5 8
41 -30 -69 111
-59 43 99 -159

eh... jak jest prostra macierz to nawet mi wychodzi ale przy takiej robie chybajakies będy
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

macierz odwrotna

Post autor: JankoS »

Odpowiedx jest dobra, przynajmniej według Excela.
Już z postaci macierzy widać, że w takcie wyznaczania jej odwrotności muszą wystąpić ułamki. a czy ogromne - największy możliwy mianownik może tutaj wynieść \(\displaystyle{ 1 2 3 4 5 6=720}\). Czy jet on ogromny?... No jest raczej duży i przyznam, że liczenie jest uciążliwe, ale na końcu powinno się wszystko uprościć i wyjdą liczby całkowite.
Nie wiem jakim sposobem Koleżanka odwraca tę macierz. Są techniki, pozwalające na kontrolę poprawności każdego kroku. Jeżeli Koleżanka liczy przy pomocy macierzy dołączonej to proszę zajrzeć na stronę:
... ierz4.html
wpisać macierz i po kolei wyznaczać: wyznacznik, macierz dopełnień, jej transpozycję i macierz odwrotną. Pominięcie któregoś kroku może wygenerować błąd.
Jeszcze raz przyznaję, że "ręczne" odracanie dużych macierzy wymaga samozaparcia, a błędy najczęściej wynikają ze zmęczenia liczącego - jak można odstawić i iść na godzinny spacer.
Życzę wytrwałości.
ODPOWIEDZ