Jądro odwzorowania

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
vatior
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2021, o 19:50
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Podziękował: 1 raz

Jądro odwzorowania

Post autor: vatior »

Witam serdecznie, z góry przepraszam za pewnie oczywiste pytanie, ale niestety dla mnie nie takie oczywiste i mam nadzieję, że ktoś wyjaśni mi to najprościej jak się da. Przechodząc do rzeczy
Mamy odwzorowanie \(\displaystyle{ f([x,y,z])=[3x-4y+z,2x+2y-z,7x-z,-4x-4y+3z]}\) a naszym zadaniem jest znaleźć wymiar jądra tego odwzorowania.
Jeśli dobrze rozumiem początkowo muszę wziąć każdy z elementów i przyrównać go do zera-otrzymując układ równań liniowych. Jednak nie rozumiem co należy zrobić później. Co należy zrobić z wynikiem tego układu?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2021, o 21:44 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeXa - proszę zapoznać się z instrukcją: https://matematyka.pl/latex.htm.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Jądro odwzorowania

Post autor: Janusz Tracz »

po pierwsze zapisz pytanie (wyrażenia matematyczne) w \(\displaystyle{ \LaTeX}\)u.
Co należy zrobić z wynikiem tego układu?
Wynikiem tego układu (jak każdego układu jednorodnego) jest podprzestrzeń liniowa. Wyznacz jej wymiar znajdując jej bazę. Wymiar tej przestrzeni to wymiar jądra \(\displaystyle{ f}\).
Ostatnio zmieniony 10 lut 2021, o 21:45 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Z lateksu to można mieć spodnie.
ODPOWIEDZ