Rysowanie wielościennego zbioru wypukłego

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Rafcio_srubka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 9 paź 2019, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
wiek: 22
Podziękował: 17 razy

Rysowanie wielościennego zbioru wypukłego

Post autor: Rafcio_srubka »

Witam,
mam problem z narysowaniem poniższego wielościennego zbioru wypukłego:
\begin{cases} 3x_{1}+x_{2}+x_{3} \le 6 \\ 3x_{1}+x_{3} \le 3 \\ 0 < x_{2} \le 4 \\ x_{1} \ge 0, x_{3} \ge 0 \end{cases}

Na początku wziąłem pod lupę pierwszą nierówność.
Punkty przecięcia z osiami to:
\(\displaystyle{ P_{1}=(0,0,6) \in D_{x_{3}} \\
P_{2}=(0,6,0) \notin D_{x_{2}} \\
P_{3}=(2,0,0) \in D_{x_{1}}}\)


Z drugiej nierówności mamy:
\(\displaystyle{ P_{4}=(0,0,3) \in D_{x_{3}} \\
x_{2} - dowolny \in (0;4] \\
P_{5}=(1,0,0) \in D_{x_{1}}}\)


Z drugiej nierówności wyszła mi płaszczyzna równoległa do osi \(\displaystyle{ x_{2}}\)
Natomiast nie wiem jak postąpić w przypadku pierwszej nierówności? Mam tylko dwa punkty.

Jak mam wyznaczyć wierzchołki tego zbioru?
Proszę o pomoc

Dodano po 1 dniu 13 godzinach 34 minutach 22 sekundach:
Bardzo proszę o pomoc
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Rysowanie wielościennego zbioru wypukłego

Post autor: kerajs »

Graniastosłup o podstawie trójkątnej ( o wierzchołkach \(\displaystyle{ A=(0,0,0) \ , \ B=(1,0,0) \ , \ C=(0,0,3) \ , \ A'=(0,4,0) \ , \ B'=(1,4,0) \ , \ C'=(0,4,3) }\), jest ścięty przez płaszczyznę z pierwszego równania przechodzącą przez krawędź \(\displaystyle{ A'B'}\) w punkcie \(\displaystyle{ D'=( \frac{2}{3} ,4,0)}\) , krawędź \(\displaystyle{ A'C'}\) w punkcie \(\displaystyle{ E'=(0,4,2)}\), krawędź \(\displaystyle{ BB'}\) w punkcie \(\displaystyle{ D=(1,3,0)}\) a krawędź \(\displaystyle{ CC'}\) w punkcie \(\displaystyle{ E=(0,3,3)}\)

Dojdziesz do tego sam gdy narysujesz ograniczenia na płaszczyźnie \(\displaystyle{ x_1=0 }\) i na płaszczyźnie \(\displaystyle{ x_3=0 }\)
ODPOWIEDZ