Wielomian w ciele

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Nadine
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 24 paź 2019, o 21:28
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 1 raz

Wielomian w ciele

Post autor: Nadine »

Niech \(\displaystyle{ A}\) oznacza zbiór wielomianów stopnia co najwyżej drugiego o współczynnikach z ciała \(\displaystyle{ \ZZ_2 }\). Ile elementów ma ten zbiór? Wyłączając ze zbioru wielomian zerowy definiujemy iloczyn wielomianów \(\displaystyle{ w_1(x) }\), \(\displaystyle{ w_2(x) }\) w zbiorze \(\displaystyle{ A}\) jako resztę z dzielenia iloczynu \(\displaystyle{ w_1(x) w_2(x) }\) przez wielomian \(\displaystyle{ x^3 + x + 1 }\)(nad ciałem \(\displaystyle{ \ZZ_2}\)). Znajdź tabelę mnożenia. Czy \(\displaystyle{ A \setminus\{0\}}\) wraz z powyżej zdefiniowanym mnożeniem jest grupą? Którez wielomianów stopnia \(\displaystyle{ 3}\) nad \(\displaystyle{ \ZZ_2}\) są nierozkładalne na iloczyn wielomianów stopnia niższego niż \(\displaystyle{ 3}\).

Rozumiem, że ciało \(\displaystyle{ \ZZ_2 }\), ma osiem elementów i umiem je wypisać nie rozumiem jednak co mam zrobić, mógłby mi ktoś prosto wytłumaczyć?
Ostatnio zmieniony 30 lis 2019, o 20:15 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Wielomian w ciele

Post autor: Gosda »

\(\displaystyle{ \mathbb Z_2}\) wg powszechnie stosowanych oznaczeń nie jest ciałem, tylko nieskończonym pierścieniem ;)

Ciało \(\displaystyle{ \mathbb F_2}\) reszt module dwa jest skończone i ma dwa elementy. Pierścień ilorazowy, który konstruujesz, ma osiem elementów, dlatego tabela mnożenia będzie miała wymiar \(\displaystyle{ 8 \cdot 8}\). Sześćdziesiąt cztery elementy to całkiem sporo, albo znęcają się nad Tobą na uczelni, albo myślą, że zrobisz to na komputerze.

Do pytania o grupę przyda się fakt, że wielomian \(\displaystyle{ x^3 + x + 1}\) jest nierozkładalny nad ciałem \(\displaystyle{ \mathbb F_2}\).

W ostatnim pytaniu proponuję rozważyć osobno wielokrotności wielomianu \(\displaystyle{ x^3 + x + 1}\) oraz wielomiany, które jego wielokrotnościami nie są.
ODPOWIEDZ