Wlasnosci wyznacznika dowód

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Izab321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 27 maja 2019, o 15:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy

Wlasnosci wyznacznika dowód

Post autor: Izab321 »

Mam problem z dowodem własności, że gdy dwie kolumny są takie same to wyznacznik równy jest 0. Ogólnie musze to udowodnić powołując się na permutacje.
Mam napisane, ze składników na pewno będzie parzyta liczba , bo n!, zatem mogę podzielić sumę na sumę dwóch składników , które są zerami. I te dwie sumy różnią się ttlko ztransponowanymi kolumnami(te dwie które są takie same), czyli znak się zmienia na przeciwny i suma całego jest 0.
Nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie dzielimy te dwie sumy i dlaczego transponujemy kolumny akurat te dwie takie same i czy możemy to zrobić bez żadnych konsekwencji ?
Nwm czy jasno wyraziłam swoje obawy , ale może ktoś pomoże
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Wlasnosci wyznacznika dowód

Post autor: MrCommando »

Wyznacznik z definicji to suma pewnych iloczynów wyrazów macierzy (wziętych z odpowiednim znakiem), przy czym w każdym z tych iloczynów występuje jeden czynnik wzięty z jednej z dwóch rozważanych kolumn i drugi z drugiej (znajdujący się oczywiście w innym wierszu). Możemy te iloczyny pogrupować w pary. Powiedzmy, że w pewnym z nich występują czynniki \(\displaystyle{ x,y}\), gdzie \(\displaystyle{ x}\) jest wzięty z pierwszej kolumny, a \(\displaystyle{ y}\) z drugiej. Ale przecież w skład sumy stanowiącej wyznacznik wchodzi też taki czynnik, który w zasadzie jest identyczny jak ten poprzedni, ale w którym \(\displaystyle{ y}\) pochodzi z pierwszej kolumny, a \(\displaystyle{ x}\) z drugiej. Ma on przeciwny znak w stosunku do poprzedniego iloczynu, ponieważ permutacja odpowiadająca mu jest innej parzystości.

Obawiam się, że mogłem trochę zamieszać (mam nadzieję, że jednak jest jasne), ale jak nie jest zrozumiałe, to pytaj dalej
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Wlasnosci wyznacznika dowód

Post autor: Dasio11 »

A ściślej (co niekoniecznie znaczy lepiej):

\(\displaystyle{ \det (a_{i,j}) = \sum_{\sigma \in S_n} \mathrm{sgn}( \sigma ) \cdot \prod_{k=1}^n a_{k, \sigma(k)}.}\)

Załóżmy, że kolumna o numerze \(\displaystyle{ j_1}\) jest identyczna z kolumną o numerze \(\displaystyle{ j_2}\). Niech \(\displaystyle{ \tau \in S_n}\) będzie transpozycją, która zamienia miejscami \(\displaystyle{ j_1}\) z \(\displaystyle{ j_2}\), tj. \(\displaystyle{ \tau = ( j_1 \ j_2 )}\). Przypomnijmy, że \(\displaystyle{ A_n}\) oznacza podzbiór \(\displaystyle{ S_n}\) złożony z permutacji parzystych. Jest prawdą, że

\(\displaystyle{ S_n = \bigcup_{\sigma \in A_n} \{ \sigma, \tau \circ \sigma \},}\)

a co więcej, zbiory w powyższej sumie są parami rozłączne. Mamy więc podział \(\displaystyle{ S_n}\) na pary permutacji, a zatem suma po \(\displaystyle{ S_n}\) dzieli się w analogiczny sposób:

\(\displaystyle{ \det (a_{ij}) = \sum_{\sigma \in A_n} \left[ \mathrm{sgn}( \sigma ) \cdot \prod_{k=1}^n a_{k, \sigma(k)} + \mathrm{sgn}( \tau \circ \sigma ) \cdot \prod_{k=1}^n a_{k, \tau \circ \sigma(k)} \right].}\)

Pozostaje wykazać, że każdy składnik w tej sumie się zeruje, bo wtedy oczywiście wyzeruje się również cała suma. Ustalmy więc \(\displaystyle{ \sigma \in A_n}\). Korzystając z parzystości permutacji \(\displaystyle{ \sigma}\), a w konsekwencji - nieparzystości permutacji \(\displaystyle{ \tau \circ \sigma}\), upraszczamy:

\(\displaystyle{ \mathrm{sgn}( \sigma ) \cdot \prod_{k=1}^n a_{k, \sigma(k)} + \mathrm{sgn}( \tau \circ \sigma ) \cdot \prod_{k=1}^n a_{k, \tau \circ \sigma(k)} = \prod_{k=1}^n a_{k, \sigma(k)} - \prod_{k=1}^n a_{k, \tau \circ \sigma(k)}.}\)

Fakt, iż kolumny \(\displaystyle{ j_1}\) i \(\displaystyle{ j_2}\) są identyczne, oznacza że dla każdego \(\displaystyle{ k = 1, 2, \ldots n}\) mamy \(\displaystyle{ a_{k, j_1} = a_{k, j_2}}\). Nietrudno sprawdzić, że wynika stąd równość \(\displaystyle{ a_{k, \tau \circ \sigma(k)} = a_{k, \sigma(k)}}\) dla każdego \(\displaystyle{ k}\) jak wyżej, wobec czego rozważany przez nas składnik jest różnicą dwóch identycznych iloczynów, a zatem jest zerowy.
ODPOWIEDZ