Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
dondomano
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 6 cze 2019, o 11:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Post autor: dondomano »

Dzień dobry. Zadanie z którym mam problem wygląda następująco:
Niech \(\displaystyle{ A}\) będzie macierzą rozmiaru \(\displaystyle{ 3\times 3}\) mająca trzy różne, niezerowe wartości własne. Niech \(\displaystyle{ I}\) oznacza macierz identycznościową rozmiaru \(\displaystyle{ 3\times 3}\). Dowieść, że macierz \(\displaystyle{ A + A^{-1} + I}\) jest macierzą odwracalną.

Z powodu tego, iż macierz \(\displaystyle{ A}\) posiada 3 różne, niezerowe wartości własne, to mogą ją zdiagonalizować i zapisać w postaci: \(\displaystyle{ PDP^{-1}}\). Wtedy \(\displaystyle{ A^{-1}}\) jest postaci \(\displaystyle{ PD^{-1}P^{-1}}\), gdzie każdy element \(\displaystyle{ D^{-1}}\), to element odwrotny to wartości własnej. Jednakże w tym momencie się zatrzymałem i nie wiem co mam dalej zrobić. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Ostatnio zmieniony 6 cze 2019, o 12:19 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Post autor: MrCommando »

Na razie nie mam czasu, żeby głębiej spojrzeć na to, ale na szybko, to może tak \(\displaystyle{ PAP^{-1}+PA^{-1}P^{-1}+PP^{-1}=P(D+D^{-1}+I)P^{-1}}\). Wyznacznik powyższej macierzy jest równy wyznacznikowi macierzy \(\displaystyle{ D+D^{-1}+I}\), która jest macierzą diagonalną, więc łatwo policzyć jej wyznacznik.
dondomano
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 6 cze 2019, o 11:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Re: Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Post autor: dondomano »

Wtedy wyznacznik macierzy to \(\displaystyle{ \det \left( P \right) \cdot \det \left( D+D^{-1}+I \right) \cdot \frac{1}{\det \left( P \right) }=\det \left( D+D^{-1}+I \right)}\), natomiast \(\displaystyle{ \det \left( D+D^{-1}+I \right) = \left( t_1+\frac{1}{t_1}+1 \right) \cdot \left( t_2+\frac{1}{t_2}+1 \right) \cdot \left( t_3+\frac{1}{t_3}+1 \right)}\), gdzie \(\displaystyle{ t_1, t_2, t_3}\) to wartości własne. Tylko wtedy to się sprowadza do tego, że \(\displaystyle{ \forall i}\) \(\displaystyle{ t_i+\frac{1}{t_i}+1 \neq 0}\), \(\displaystyle{ i=1,2,3}\), czyli \(\displaystyle{ t_i^2+t_i+1 \neq 0}\), tylko to ma rozwiązanie w zespolonych, a nie jest nic wspomniane, że wartości własne pochodzą ze zbioru liczb rzeczywistych. :/
Ostatnio zmieniony 6 cze 2019, o 15:30 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Re: Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Post autor: MrCommando »

No to zadanie jest bez sensu, bo dla macierzy \(\displaystyle{ A=\mbox{diag} \left(-\frac{1+\sqrt{3}i}{2},-\frac{1-\sqrt{3}i}{2},1\right)}\) ten warunek nie zachodzi.
dondomano
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 6 cze 2019, o 11:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Re: Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Post autor: dondomano »

A to jest zadanie z egzaminu licencjackiego z mojej uczelni (zad 4): ... w-1902.pdf. Ciekawe.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Post autor: MrCommando »

To dość dziwne, bo dla takiej macierzy, jaką podałem \(\displaystyle{ A+A^{-1}+I}\) jest macierzą, która ma dwa wiersze zerowe i na ostatnim miejscu w trzecim wierszu jest trójka. Raczej nie ma mowy o pomyłce, bo sprawdziłem na komputerze obliczenia. Może autorzy zadania mieli na myśli rzeczywiste wartości własne, tylko wkradła się taka nieścisłość (nie wydaje mi się, żebyśmy coś źle robili). Ja na egzaminie bym najpewniej zapytał o to, jakby nic nie wychodziło sensownego.
dondomano
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 6 cze 2019, o 11:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Re: Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Post autor: dondomano »

Też mi się tak wydaje. W każdym razie, dziękuję za pomoc i poświęcony czas!
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Udowodnij, że macierz jest odwracalna.

Post autor: Jan Kraszewski »

Sprawdziłem u źródła: chodziło o rzeczywiste wartości własne, w czasie egzaminu nikt nie zgłaszał wątpliwości. Ale gdybyś się zapytał, to dostałbyś doprecyzowującą odpowiedź.

JK
ODPOWIEDZ