Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
typu_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2019, o 01:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: poznań

Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Post autor: typu_85 »

Witam wszystkich,

na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jestem matematykiem, a poniższy problem powstał ostatnio "z nudów"

Zaczęło się od próby zdefiniowania ogólnego zapisu funkcji \(\displaystyle{ F(c)}\), która jest oparta o model iteracyjny, tzn.:
\(\displaystyle{ F(c)= \frac{c \cdot a_{0}+b_{0}}{a_{0}+c \cdot b_{0}}}\)
gdzie parametr \(\displaystyle{ b}\) może zostać rozwinięty następująco:
\(\displaystyle{ b_{0}= \frac{c \cdot a_{1}+b_{1}}{a_{1}+c \cdot b_{1}}, \ b_{1}= \frac{c \cdot a_{2}+b_{2}}{a_{2}+c \cdot b_{2}}, \ ...\ , b_{n}= \frac{c \cdot a_{n+1}+b_{n+1}}{a_{n+1}+c \cdot b_{n+1}}}\)
Korzystając z metody podstawień do \(\displaystyle{ F(c)}\), dla \(\displaystyle{ b_{0}, b_{1}}\) można dojść do czegoś takiego:
\(\displaystyle{ F(c)= \frac{c \cdot a_{0}+\frac{c \cdot a_{1}+\frac{c \cdot a_{2}+b_{2}}{a_{2}+c \cdot b_{2}}}{a_{1}+c \cdot \frac{c \cdot a_{2}+b_{2}}{a_{2}+c \cdot b_{2}}}}{a_{0}+c \cdot \frac{c \cdot a_{1}+\frac{c \cdot a_{2}+b_{2}}{a_{2}+c \cdot b_{2}}}{a_{1}+c \cdot \frac{c \cdot a_{2}+b_{2}}{a_{2}+c \cdot b_{2}}}}}\)

Oczywiście, mógłbym uprościć w takim momencie zapis do postaci, w której ułamek piętrowy nie występuje. Natomiast zacząłem kombinować jak będzie wyglądał wzór ogólny tej funkcji w przypadku, gdy "wchodzimy w nią coraz głębiej" - czyli gdy indeks \(\displaystyle{ n}\) rośnie. Pod pojęciem "kombinowania" mam na myśli przedstawienie funkcji w możliwie najelegantszy sposób - np. poprzez sprowadzenie do postaci funkcji wymiernej (wielomiany zależne od parametru \(\displaystyle{ n}\) zarówno w liczniku jak i mianowniku).
Pierwsza próba polegająca na operacjach typowo szkolnych - zwiększanie wspomnianego indeksu i redukcja "pięter" poprzez odpowiednie dobieranie potęg. Niestety - nie zauważyłem żadnego wzorca wedle, którego wzór ogólny miałby powstać.
Zacząłem więc szukać innego sposobu zapisu funkcji \(\displaystyle{ F(c)}\) i w zagranicznej literaturze znalazłem "Linear fractional transformation". O ile się nie mylę (a jeśli jednak popełniam błąd - proszę mnie od razu sprostować ) to chodzi o tzw. transformację Mobiusa. Niestety nie wiem czy do końca mogę się opierać na tej metodzie, ponieważ z tego co zauważyłem tyczy się ona głównie zbioru liczb zespolonych - w moim wypadku mamy czysty zbiór liczb rzeczywistych. Jeśli jednak dałoby się zaimplementować taką metodę w moim przypadku, to czy uzyskaną macierz transformacji należałoby wymnożyć n-razy ? Chodzi mi o to czy taki zapis ma sens:

\(\displaystyle{ F(c)=\prod_{n=0}^{n+1}\left[ \begin{array}{cc}a_{n}&b_{n} \\ b_{n}&a_{n} \end{array}\right]}\)

Po ustaleniu jak ma wyglądać postać ogólna funkcji, zostaje mi jeszcze wyliczenie miejsc zerowych ale powiedźmy, że to już doczytam (chodź każda podpowiedź też będzie mile widziana).

Pozdrawiam,
K.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Post autor: Premislav »

. Natomiast zacząłem kombinować jak będzie wyglądał wzór ogólny tej funkcji w przypadku, gdy "wchodzimy w nią coraz głębiej" - czyli gdy indeks \(\displaystyle{ n}\) rośnie.
Może dwa przykłady:
440870.htm#p5580436
440998.htm#p5580906
(rozwiązanie zadania dwudziestego pierwszego).
typu_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2019, o 01:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: poznań

Re: Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Post autor: typu_85 »

Premislaw dziękuję za linki do zadań Próbowałem wzorować się na nich i czegoś do końca nie rozumiem ale zanim do tego przejdę - może pokażę do czego doszedłem z obliczeniami:
\(\displaystyle{ b_{n}= \frac{c \cdot a_{n}+b_{n+1}}{c \cdot b_{n+1}+a_{n}}}\)
Czyli w zapisie macierzowym:
\(\displaystyle{ \frac{ax+b}{cx+d} = \left[\begin{array}{cc}a_{n}&b_{n+1}\\b_{n+1}&a_{n}\end{array}\right]}\)
Liczę teraz wyznacznik z macierzy diagonalnej:
\(\displaystyle{ det\left[\begin{array}{cc}a_{n}-x&b_{n+1}\\b_{n+1}&a_{n}-x\end{array}\right] = (a_{n}-x)^2-b_{n+1}^2=0}\)
Czyli:
\(\displaystyle{ x_{1}=a_{n}-b_{n+1} \\ x_{2}=a_{n}+b_{n+1}}\)

Wyliczam wektor dla \(\displaystyle{ x_{1}}\):
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}a_{n}&b_{n+1}\\b_{n+1}&a_{n}\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{c}x\\y\end{array}\right]=(a_{n}-b_{n+1}) \cdot \left[\begin{array}{c}x\\y\end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} a_{n} \cdot x + b_{n+1} \cdot y = (a_{n}-b_{n+1}) \cdot x \\b_{n+1} \cdot x + a_{n} \cdot y = (a_{n}-b_{n+1}) \cdot y\end{cases}}\)
Z tego wynika, że wektor \(\displaystyle{ V_{1}}\) jest równy: \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{c}1\\-1\end{array}\right]}\)

Następnie to samo dla \(\displaystyle{ x_{2}}\):
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}a_{n}&b_{n+1}\\b_{n+1}&a_{n}\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{c}x\\y\end{array}\right]=(a_{n}+b_{n+1}) \cdot \left[\begin{array}{c}x\\y\end{array}\right]}\)

\(\displaystyle{ \begin{cases} a_{n} \cdot x + b_{n+1} \cdot y = (a_{n}+b_{n+1}) \cdot x \\b_{n+1} \cdot x + a_{n} \cdot y = (a_{n}+b_{n+1}) \cdot y\end{cases}}\)
Wektor \(\displaystyle{ V_{2}}\) jest równy: \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{c}1\\1\end{array}\right]}\)

Teraz:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}a_{n}&b_{n+1}\\b_{n+1}&a_{n}\end{array}\right]=\left[\begin{array}{cc}1&1\\-1&1\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{cc}a_{n}-b_{n+1}&0\\0&a_{n}+b_{n+1}\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{cc}1&1\\-1&1\end{array}\right]^{-1}}\)
Czyli mnożę następujące macierze:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}a_{n}&b_{n+1}\\b_{n+1}&a_{n}\end{array}\right]^{n}=\left[\begin{array}{cc}1&1\\-1&1\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{cc}(a_{n}-b_{n+1})^{n}&0\\0&(a_{n}+b_{n+1})^{n}\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{cc}0.5&-0.5\\0.5&0.5\end{array}\right]}\)
i uzyskuję *:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}a_{n}&b_{n+1}\\b_{n+1}&a_{n}\end{array}\right]^{n}= \left[\begin{array}{cc} 0.5 \cdot \left[ (a_{n}-b_{n+1})^{n} + (a_{n}+b_{n+1})^{n}\right] & 0.5 \cdot \left[ (a_{n}+b_{n+1})^{n} - (a_{n}-b_{n+1})^{n}\right]\\ 0.5 \cdot \left[ (a_{n}+b_{n+1})^{n} - (a_{n}-b_{n+1})^{n}\right]& 0.5 \cdot \left[ (a_{n}-b_{n+1})^{n} + (a_{n}+b_{n+1})^{n}\right] \end{array}\right]}\)

Ostatecznie **:
\(\displaystyle{ f^{n}(c)= \frac{ 0.5 \cdot c \cdot \left[ (a_{n}-b_{n+1})^{n} + (a_{n}+b_{n+1})^{n}\right] + 0.5 \cdot \left[ (a_{n}+b_{n+1})^{n} - (a_{n}-b_{n+1})^{n}\right] }{ 0.5 \cdot c \cdot \left[ (a_{n}+b_{n+1})^{n} - (a_{n}-b_{n+1})^{n}\right] + 0.5 \cdot \left[ (a_{n}-b_{n+1})^{n} + (a_{n}+b_{n+1})^{n}\right] }}\)

Co do powyższego wzoru "ostatecznego" - to oczywiście da się go jeszcze uprościć, natomiast na chwilę obecną prosiłbym o sprawdzenie czy dobrze poprowadziłem analizę. Dodatkowo nie rozumiem do końca jak działa przejście między * i ** (gwiazdki to oznaczenia przed operacjami - tekst) - chodzi mi o wykładnik z lewej strony równania. Kiedy mamy zapis \(\displaystyle{ f^{n}(c)}\), a kiedy \(\displaystyle{ f(c)}\) ? Nie potrafię tego zrozumieć na podstawie przesłanych przez Ciebie przykładów (patrz: linki).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Post autor: Premislav »

Przepraszam Cię bardzo, byłem po lekach przeciwbólowych i coś mi się poprzestawiało (to mnie nie usprawiedliwia, por. „piłeś – nie jedź"). Jej, strasznie mi przykro, że zmarnowałem Twój czas. Podane przeze mnie przykłady to zupełnie inna rzecz, bo tam była zależność rekurencyjna postaci \(\displaystyle{ x_{n+1}=f(x_n)}\), gdzie \(\displaystyle{ f}\) jest homografią.

Jeszcze pomyślę, ale na ten moment nie mam rozwiązania.
typu_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2019, o 01:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: poznań

Re: Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Post autor: typu_85 »

Cytując słowa z pewnego polskiego filmu "no to wylądował"... W takim razie będę mega wdzięczny jeśli na coś wpadniesz i dasz znać - sam też jeszcze będę szukał jak można ten problem rozgryźć.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10218
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Post autor: Dasio11 »

Wzór

\(\displaystyle{ b_k = \frac{c \cdot a_{k+1} + b_{k+1}}{a_{k+1} + c \cdot b_{k+1}}}\)

można zapisać w postaci \(\displaystyle{ b_k = f_{k+1}(b_{k+1})}\), gdzie

\(\displaystyle{ f_k(x) = \frac{x + c \cdot a_k}{c \cdot x + a_k}}\).

Mamy więc

\(\displaystyle{ F(c) = f_0(b_0) = (f_0 \circ f_1 \circ \ldots \circ f_n)(b_n)}\)

czyli interesuje nas iloczyn macierzy

\(\displaystyle{ \prod_{k=0}^n \begin{pmatrix} 1 & c \cdot a_k \\ c & a_k \end{pmatrix}}\).

Można jeszcze rozpisać \(\displaystyle{ \begin{pmatrix} 1 & c \cdot a_k \\ c & a_k \end{pmatrix} = \begin{pmatrix} 1 & c \\ c & 1 \end{pmatrix} \cdot \begin{pmatrix} 1 & 0 \\ 0 & a_k \end{pmatrix}}\), ale nie wydaje się, żeby można było doprowadzić to wyrażenie do istotnie prostszej postaci.
typu_85
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2019, o 01:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: poznań

Re: Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Post autor: typu_85 »

Nie do końca rozumiem...
po pierwsze w moim przypadku w indeksie zmiennej \(\displaystyle{ a}\) mamy \(\displaystyle{ n}\), a nie \(\displaystyle{ n+1}\) - chyba, że czegoś nie widzę
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10218
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Transformacja liniowa - postać ogólna ciągu funkcyjnego

Post autor: Dasio11 »

typu_85 pisze:gdzie parametr \(\displaystyle{ b}\) może zostać rozwinięty następująco:
\(\displaystyle{ b_{0}= \frac{c \cdot a_{1}+b_{1}}{a_{1}+c \cdot b_{1}}, \ b_{1}= \frac{c \cdot a_{2}+b_{2}}{a_{2}+c \cdot b_{2}}, \ ...\ , b_{n}= \frac{c \cdot a_{n+1}+b_{n+1}}{a_{n+1}+c \cdot b_{n+1}}}\)
typu_85 pisze:Premislaw dziękuję za linki do zadań :) Próbowałem wzorować się na nich i czegoś do końca nie rozumiem ale zanim do tego przejdę - może pokażę do czego doszedłem z obliczeniami:
\(\displaystyle{ b_{n}= \frac{c \cdot a_{n}+b_{n+1}}{c \cdot b_{n+1}+a_{n}}}\)
Przyjąłem definicję z pierwszego posta, ale jeśli właściwa jest ta druga, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przesunąć indeksy.
ODPOWIEDZ