Macierz - układ liniowy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
veroni1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2019, o 16:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ddddddddd

Macierz - układ liniowy

Post autor: veroni1 »

Witam, mam takie zadanie "Podaj i objaśnij warunek na to, aby układ równań liniowych miał rozwiązanie (rozwiązania). Ile rozwiązań posiada układ równań liniowych \(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} x-y=3\\2x+4y=1\\x-3y=1 \end{array}}\) (odpowiedź uzasadnij wykorzystując macierze)." Generalnie moim problemem jest obliczenie wyznacznika gdyż jest to macierz \(\displaystyle{ 3\times 2}\), sprowadziłem wszystkie liczby do jednej macierzy\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&-1&3\\2&4&1\\1&-3&1\end{bmatrix}}\)
i obliczyłem z tego wyznacznik \(\displaystyle{ = -22}\) i dalej nie wiem co mam zrobić. Mógłby ktoś rozpisać mi schemat działania?
Ostatnio zmieniony 13 maja 2019, o 19:12 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Macierz - układ liniowy

Post autor: Janusz Tracz »

Taki warunek daje

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Kroneckera-Capellego
.
Generalnie moim problemem jest obliczenie wyznacznika gdyż jest to macierz \(\displaystyle{ 3 \times 2}\)
Nie ma czegoś takiego jak wyznacznik z macierzy niekwadratowej więc to co napisałeś dalej nie ma sensu.
sdd1975
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 9 kwie 2017, o 16:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radomsko
Pomógł: 5 razy

Macierz - układ liniowy

Post autor: sdd1975 »

To nie jest macierz kwadratowa - musisz więc pójść szczebelek w górę. Mała podpowiedź; rząd macierzy, twierdzenie Kroneckera-Capellego.
Jeżeli to sobie przyswoisz, to zauważysz, że to, iż ów wyznacznik, który podałeś (o ile dobrze go policzyłeś) jest niezerowy, już o czymś świadczy i że więcej już liczyć nie potrzeba!

-- 13 maja 2019, o 19:17 --
Janusz Tracz pisze: Nie ma czegoś takiego jak wyznacznik z macierzy niekwadratowej więc to co napisałeś dalej nie ma sensu.
Aczkolwiek można sobie wyprowadzić jakąś algebrę, w której taki wyznacznik istnieje - na takiej samej zasadzie, jak pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej ;)

I tak, jak dzięki liczbom zespolonym wzory Viete'a zawsze działają (nawet przy ujemnej delcie) tak zawsze działałby wzór \(\displaystyle{ \det \bold A \cdot \det \bold B = \det \left( \bold A \cdot \bold B \right)}\)
veroni1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2019, o 16:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ddddddddd

Re: Macierz - układ liniowy

Post autor: veroni1 »

Zagłębiłem się w twierdzenie Kroneckera-Cappellego i wyszedł mi układ sprzeczny \(\displaystyle{ rz\,A=2, rz\,U=3}\).
Ostatnio zmieniony 13 maja 2019, o 19:38 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
sdd1975
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 9 kwie 2017, o 16:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radomsko
Pomógł: 5 razy

Re: Macierz - układ liniowy

Post autor: sdd1975 »

No to masz odpowiedź. Układ sprzeczny, czyli, że zero rozwiązań.
ODPOWIEDZ