Wartości własne macierzy rzeczywistej

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
strefa61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 12 gru 2013, o 22:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 77 razy

Wartości własne macierzy rzeczywistej

Post autor: strefa61 »

Cześć, mam takie zadanie i nie wiem czy moje rozumowanie jest ok:
Niech: \(\displaystyle{ A_{n \times n}}\)-macierz rzeczywista, \(\displaystyle{ \lambda_k = x_k + iy_k}\) wartości własne macierzy \(\displaystyle{ A}\).
Mam udowodnić, że:
\(\displaystyle{ y_1+...+y_n=0}\)
jeśli ona jest diagonalizowalna, to dałoby się tak:
\(\displaystyle{ A=B\Lambda B^{-1} \Rightarrow tr\left( B\Lambda B^{-1}\right) = tr\left( \Lambda B B^{-1}\right)=tr\left( \Lambda \right) = tr\left( A\right) \in \RR}\) zatem części urojone wartości własnych muszą się zerować. Ale co w sytuacji, w której ona nie jest diagonalizowalna?
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Wartości własne macierzy rzeczywistej

Post autor: Tmkk »

Wskazówka.
Pokaż, że jeśli \(\displaystyle{ \lambda}\) jest wartością własną rzeczywistej macierzy \(\displaystyle{ A}\), to \(\displaystyle{ \overline{\lambda}}\) też.
strefa61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 12 gru 2013, o 22:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 77 razy

Re: Wartości własne macierzy rzeczywistej

Post autor: strefa61 »

Ok, czyli sprzężenie \(\displaystyle{ \lambda}\) też musi być wartością własną, bo \(\displaystyle{ \lambda}\) spełnia wielomian charakterystyczny. Faktycznie. Czyli wtedy dla każdej wartości własnej na pewno jej sprzężenie też jest wartością własną i części urojone zawsze się skrócą, tak? Dzięki.
Tmkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1718
Rejestracja: 15 wrz 2010, o 15:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 59 razy
Pomógł: 501 razy

Re: Wartości własne macierzy rzeczywistej

Post autor: Tmkk »

Dokładnie tak. Zespolone wartości własne się łączą w pary i części urojone się skracają. A w przypadku rzeczywistych wartości własnych, \(\displaystyle{ y_i =0}\) i tyle.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Wartości własne macierzy rzeczywistej

Post autor: karolex123 »

strefa61 pisze: jeśli ona jest diagonalizowalna, to dałoby się tak:
\(\displaystyle{ A=B\Lambda B^{-1} \Rightarrow tr\left( B\Lambda B^{-1}\right) = tr\left( \Lambda B B^{-1}\right)=tr\left( \Lambda \right) = tr\left( A\right) \in \RR}\) zatem części urojone wartości własnych muszą się zerować.
pozwolę sobie jeszcze na komentarz do tego zadania

Po pierwsze, skąd jest równość: \(\displaystyle{ tr\left( B\Lambda B^{-1}\right) = tr\left( \Lambda B B^{-1}\right)}\)?

po drugie sam pomysł ze śladem jest bardzo dobry i zgrabny. Korzystając z niezmienniczości śladu ze względu na wybór bazy oraz twierdzenia Jordana, łatwo zobaczyć, że ślad jest równy sumie wartości własnych. Zatem, skoro macierz \(\displaystyle{ A}\) jest rzeczywista, to ślad też jest liczbą rzeczywistą. To już dowodzi temu, że suma \(\displaystyle{ y_i}\) musi być \(\displaystyle{ 0}\)
strefa61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 12 gru 2013, o 22:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 77 razy

Re: Wartości własne macierzy rzeczywistej

Post autor: strefa61 »

O, błąd. Oczywiście miałem na myśli \(\displaystyle{ tr\left( B\Lambda B^{-1}\right) = tr\left( \Lambda B^{-1}B\right)}\).
Swoją drogą właśnie dzisiaj dowiedziałem się, że każdą macierz da się przedstawić w sposób, który opisałeś, zatem wtedy to faktycznie działa dla wszystkich .
ODPOWIEDZ