Potęgowanie macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
felek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 1 lut 2019, o 10:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: felek321 »

Obliczyć
\(\displaystyle{ A^2^0^1^9 = \left[\begin{array}{ccc}1&1\\2&3\end{array}\right]}\)
Ostatnio zmieniony 1 lut 2019, o 16:56 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
szw1710

Potęgowanie macierzy

Post autor: szw1710 »

Diagonalizacja, wartości własne. Jeśli \(\displaystyle{ A=S^{-1}DS}\), to \(\displaystyle{ A^n=S^{-1}D^nS}\). Jeśli \(\displaystyle{ D}\) jest macierzą diagonalną, to \(\displaystyle{ D^n}\) obliczamy trywialnie potęgując wyrazy na przekątnej.
felek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 1 lut 2019, o 10:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: felek321 »

szw1710 pisze:Diagonalizacja, wartości własne. Jeśli \(\displaystyle{ A=S^{-1}DS}\), to \(\displaystyle{ A^n=S^{-1}D^nS}\). Jeśli \(\displaystyle{ D}\) jest macierzą diagonalną, to \(\displaystyle{ D^n}\) obliczamy trywialnie potęgując wyrazy na przekątnej.
Wiesz co nie do końca rozumiem o czym mówisz, potrafie wyznaczyć wartości własne ale kompletnie nie wiem jak to dalej zrobić
szw1710

Potęgowanie macierzy

Post autor: szw1710 »

Macierz diagonalna \(\displaystyle{ D}\) ma przekątnej ma wartości własne macierzy \(\displaystyle{ A}\). Musisz znaleźć macierz \(\displaystyle{ S.}\)
felek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 1 lut 2019, o 10:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: felek321 »

szw1710 pisze:Macierz diagonalna \(\displaystyle{ D}\) ma przekątnej ma wartości własne macierzy \(\displaystyle{ A}\). Musisz znaleźć macierz \(\displaystyle{ S.}\)
Chyba sobie z tym sam nie poradzę, mógłbyś pokazać jak to ma iść?
szw1710

Potęgowanie macierzy

Post autor: szw1710 »

Przykro mi, ale nie. Pełno opisów metody znajdziesz w sieci. Chyba że... zapraszam na korepetycje online. Pomoc jakiej miałbym udzielić pisząc Ci szczegółowe wyjaśnienie, przerasta rozmiary wolontariatu.
felek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 1 lut 2019, o 10:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: felek321 »

szw1710 pisze:Przykro mi, ale nie. Pełno opisów metody znajdziesz w sieci. Chyba że... zapraszam na korepetycje online. Pomoc jakiej miałbym udzielić pisząc Ci szczegółowe wyjaśnienie, przerasta rozmiary wolontariatu.
Jest to darmowe forum do tego, aby pomagać innym w rozwiązywaniu zadań. Jeżeli nie chcesz to nie komentuj postu, a nie proponujesz mi rozwiązanie za pieniądze. Wydaje mi się, że to zupełnie nie na miejscu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: a4karo »

Zupełnie nie ma miejscu jest twoja uwaga.
Pomagamy to ludziom, a nie rozwiązujemy zadania domowe. Od nauki są podręczniki, wykłady ( jeśli nie chce ci się samemu pracować) płatne korepetycje.
szw1710

Potęgowanie macierzy

Post autor: szw1710 »

felek321 pisze:Jest to darmowe forum do tego, aby pomagać innym w rozwiązywaniu zadań. Jeżeli nie chcesz to nie komentuj postu, a nie proponujesz mi rozwiązanie za pieniądze. Wydaje mi się, że to zupełnie nie na miejscu.
Każdy ma prawo do swojej opinii. Szanuję Twoją, pozostając przy swojej. Nadmienię jedynie, że mamy tu dział komercyjnych ogłoszeń.

Do pewnego miejsca daje się wskazówki. Ale od pewnego miejsca robienie wykładu dla jednej osoby zwyczajnie nie ma sensu. Dałem Ci takie wskazówki, jakie mogłem dać - zarys metody. Nie pouczaj mnie (osoby na trzecich miejscach w liczbie postów i punktach pomógł), co mogę robić, a czego nie mogę.
felek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 1 lut 2019, o 10:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: felek321 »

a4karo pisze:Zupełnie nie ma miejscu jest twoja uwaga.
Pomagamy to ludziom, a nie rozwiązujemy zadania domowe. Od nauki są podręczniki, wykłady ( jeśli nie chce ci się samemu pracować) płatne korepetycje.
Widziałeś gdzieś, żebym kazał komuś rozwiązywać moje zadania? Nie jest to żadne zadanie domowe to raz. Dwa to prosiłem o nakierowanie, napoczęcie przykładu abym wiedział jak to dalej poprowadzić, bo nie do końca rozumiem suchą teorię. a jeżeli ktoś mówi mi o pomocy za pieniądze na tego typu forum to chyba jednak mija się to z ideą strony.
szw1710

Potęgowanie macierzy

Post autor: szw1710 »

felek321 pisze:...prosiłem o nakierowanie, napoczęcie przykładu abym wiedział jak to dalej poprowadzić...
W dwóch moich merytorycznych postach w tym wątku otrzymałeś dokładnie do, o czym piszesz.
felek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 1 lut 2019, o 10:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: felek321 »

szw1710 pisze:
felek321 pisze:Jest to darmowe forum do tego, aby pomagać innym w rozwiązywaniu zadań. Jeżeli nie chcesz to nie komentuj postu, a nie proponujesz mi rozwiązanie za pieniądze. Wydaje mi się, że to zupełnie nie na miejscu.
Każdy ma prawo do swojej opinii. Szanuję Twoją, pozostając przy swojej. Nadmienię jedynie, że mamy tu dział komercyjnych ogłoszeń.

Do pewnego miejsca daje się wskazówki. Ale od pewnego miejsca robienie wykładu dla jednej osoby zwyczajnie nie ma sensu. Dałem Ci takie wskazówki, jakie mogłem dać - zarys metody. Nie pouczaj mnie (osoby na trzecich miejscach w liczbie postów i punktach pomógł), co mogę robić, a czego nie mogę.
Nikogo nie pouczam, a chwała Ci za to jeżeli pomogłeś tylu ludziom, ale skoro nie jesteś w stanie zrozumieć tego, że proszę oto aby troszkę mnie nakierować bo sama teoria nic mi nie daje i wykracza to poza Twój "cennik" pomocy to zwyczajnie nie komentuj postu.-- 1 lut 2019, o 16:27 --
szw1710 pisze:
felek321 pisze:...prosiłem o nakierowanie, napoczęcie przykładu abym wiedział jak to dalej poprowadzić...
W dwóch moich merytorycznych postach w tym wątku otrzymałeś dokładnie do, o czym piszesz.
Skoro masz tyle doświadczenia to powinieneś wiedzieć, że nie zawsze teoria i merytoryka wystarczy aby coś pojąć, a najlepsza jest praktyka. Skoro wykracza to poza Twoje możliwości, chęci to dziękuję.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: pawlo392 »

Czy potrafisz wyznaczyć wartości własne?
felek321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 1 lut 2019, o 10:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: felek321 »

pawlo392 pisze:Czy potrafisz wyznaczyć wartości własne?
Tak
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Potęgowanie macierzy

Post autor: pawlo392 »

No to wyznacz.
ODPOWIEDZ