Odwrócenie macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Wobbuffet25
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2018, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Odwrócenie macierzy

Post autor: Wobbuffet25 »

Hej
Za tydzień mam kolokwium z matematyki więc powoli zaczynam przygotowania.
Rozwiązując przykładowy zestaw pytań natknąłem się na zadanie które na pierwszy rzut oka wyglądało na bardzo łatwe. Niestety rozwiązałem je tylko do pewnego momentu i potem wszystko stanęło.

Poleceniem jest odwrócić macierz:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&2&3&4\\0&1&2&3\\0&0&1&2\\0&0&0&x\end{array}\right]}\)

Postanowiłem zrobić to zadanie metodą Gaussa Jordana ponieważ metodą wyznaczników zajęłoby to zdecydowanie za dużo czasu. Po dodaniu macierzy jednostkowej i dokonaniu odpowiednich przekształceń dotarłem do następującej macierzy:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccccccc}1&0&0&0&1&-2&1&0\\0&1&0&-1&0&1&-2&0\\0&0&1&2&0&0&1&0\\0&0&0&x&0&0&0&1\end{array}\right]}\)

I niestety nie wiem jak dalej dokonywać tych przekształceń, ponieważ x wszystko psuje, nie odejmę go od 1 lub 2 tak żeby dały 0.

Co mam zrobić w tej sytuacji? Czy może macierz ta jest nieodwracalna?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Odwrócenie macierzy

Post autor: Jan Kraszewski »

Wobbuffet25 pisze:Czy może macierz ta jest nieodwracalna?
Jak nietrudno zauważyć, jej wyznacznik wynosi \(\displaystyle{ x}\), więc jeśli \(\displaystyle{ x\ne 0}\), to jest odwracalna.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Odwrócenie macierzy

Post autor: a4karo »

Skoro możesz odjąć wiersz \(\displaystyle{ 3}\), \(\displaystyle{ 5}\), \(\displaystyle{ 62}\) razy, to czemu nie chcesz odjąć \(\displaystyle{ \frac{2}{x}}\) razy?


A najprościej jest rozwiązać równanie
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&2&3&4\\0&1&2&3\\0&0&1&2\\0&0&0&x\end{array}\right]\begin{bmatrix}v\\y\\z\\t \end{bmatrix}=\begin{bmatrix}a\\b\\c\\d \end{bmatrix}}\)


EDIT: zamieniłem \(\displaystyle{ x}\) na \(\displaystyle{ v}\), bo jak słusznie zauważył JK, był konflikt oznaczeń
Ostatnio zmieniony 12 sty 2019, o 11:41 przez a4karo, łącznie zmieniany 1 raz.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Odwrócenie macierzy

Post autor: Jan Kraszewski »

a4karo pisze:A najprościej jest rozwiązać równanie
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&2&3&4\\0&1&2&3\\0&0&1&2\\0&0&0&\red x\black\end{array}\right]\begin{bmatrix}\red x\black\\y\\z\\t \end{bmatrix}=\begin{bmatrix}a\\b\\c\\d \end{bmatrix}}\)
Czy to ta sama literka?

JK
Wobbuffet25
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2018, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Odwrócenie macierzy

Post autor: Wobbuffet25 »

[
Jan Kraszewski pisze: Jak nietrudno zauważyć, jej wyznacznik wynosi \(\displaystyle{ x}\)
Właśnie trochę trudno, ponieważ macierz jest stopnia 4 i nie można używać reguły Sarrusa.
a4karo pisze:Skoro możesz odjąć wiersz \(\displaystyle{ 3}\), \(\displaystyle{ 5}\), \(\displaystyle{ 62}\) razy, to czemu nie chcesz odjąć \(\displaystyle{ \frac{2}{x}}\) razy?


A najprościej jest rozwiązać równanie
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&2&3&4\\0&1&2&3\\0&0&1&2\\0&0&0&x\end{array}\right]\begin{bmatrix}v\\y\\z\\t \end{bmatrix}=\begin{bmatrix}a\\b\\c\\d \end{bmatrix}}\)
Tylko że odejmując \(\displaystyle{ 2- \frac{2}{x}}\) nie otrzymam zera, podobnie z 1, natomiast co do równania nie mieliśmy jeszcze czegoś takiego, więc wątpię żeby na tym miało to polegać...

Ale cóż, dzięki za pomoc, mogę liczyć na to że na prawdziwym kolokwium takiego zadania nie będzie
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Odwrócenie macierzy

Post autor: Jan Kraszewski »

Wobbuffet25 pisze:
Jan Kraszewski pisze:Jak nietrudno zauważyć, jej wyznacznik wynosi \(\displaystyle{ x}\)
Właśnie trochę trudno, ponieważ macierz jest stopnia 4 i nie można używać reguły Sarrusa.
A co ma do tego reguła Sarrusa? Przecież to jest macierz górnotrójkątna, więc jej wyznacznik to iloczyn wyrazów na przekątnej.

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Odwrócenie macierzy

Post autor: a4karo »

Wobbuffet25 pisze:
a4karo pisze:Skoro możesz odjąć wiersz \(\displaystyle{ 3}\), \(\displaystyle{ 5}\), \(\displaystyle{ 62}\) razy, to czemu nie chcesz odjąć \(\displaystyle{ \frac{2}{x}}\) razy?

A najprościej jest rozwiązać równanie
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&2&3&4\\0&1&2&3\\0&0&1&2\\0&0&0&x\end{array}\right]\begin{bmatrix}v\\y\\z\\t \end{bmatrix}=\begin{bmatrix}a\\b\\c\\d \end{bmatrix}}\)
Tylko że odejmując \(\displaystyle{ 2- \frac{2}{x}}\) nie otrzymam zera, podobnie z 1, natomiast co do równania nie mieliśmy jeszcze czegoś takiego, więc wątpię żeby na tym miało to polegać...

Ale cóż, dzięki za pomoc, mogę liczyć na to że na prawdziwym kolokwium takiego zadania nie będzie
A zobacz co sie stanie gdy od trzeciego wiersza odejmiesz czwarty pomnożony przez \(\displaystyle{ 2/x}\)?
Ostatnio zmieniony 13 sty 2019, o 20:44 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ