Przestrzeń liniowa - dowód

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
camillus25
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 5 paź 2018, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 27 razy

Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: camillus25 »

Niech \(\displaystyle{ x, y}\) będą wektorami przestrzeni liniowej \(\displaystyle{ \CC^{n}}\) nad \(\displaystyle{ \CC}\) i \(\displaystyle{ \alpha, \beta \in \CC}\). Udowodnij, że:

\(\displaystyle{ \alpha x + \beta y = \beta x + \alpha y \Leftrightarrow \alpha = \beta \vee x=y}\)
Kordyt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 21 sie 2014, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: Kordyt »

Jakieś próby rozwiązania tego zadania czyniłeś ?
Aby wykazać implikacje \(\displaystyle{ "\Rightarrow "}\) nalezy odpowiednio poprzenosic elementy a nastepnie skorzystac z rozdzielnosci mnożenia wzgledem dodawania (bo takowa istnieje w przestrzeni liniowej).
Implikacja przeciwna jest trywialna.
Pokaż do czego doszedleś.
Awatar użytkownika
camillus25
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 5 paź 2018, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 27 razy

Re: Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: camillus25 »

To mam na razie tylko tą implikacje \(\displaystyle{ \Rightarrow}\):

\(\displaystyle{ \alpha x + \beta y = \beta x + \alpha y \Rightarrow (\alpha - \beta)x + (\beta - \alpha )y = 0 \Leftrightarrow \alpha = \beta}\)

\(\displaystyle{ \alpha x + \beta y = \beta x + \alpha y \Rightarrow \alpha (x-y) \alpha + (y-x) \beta = 0 \Leftrightarrow x=y}\)

Zastanawiam się jak zrobić dowód w lewo?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4075
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: Janusz Tracz »

A nie łatwiej przekształcić \(\displaystyle{ \alpha x + \beta y = \beta x + \alpha y}\) na \(\displaystyle{ ( \alpha - \beta )(x-y)=0}\) stąd od razu mamy wynikanie \(\displaystyle{ \alpha = \beta \vee x=y}\). W lewo można rozpatrzeć trzy przypadki pierwszy jeśli tylko \(\displaystyle{ \alpha = \beta}\) drugi jeśli tylko \(\displaystyle{ x=y}\) (choć to z symetrii wynika) i trzeci jeśli \(\displaystyle{ \alpha = \beta \wedge x=y}\)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: a4karo »

camillus25 pisze:To mam na razie tylko tą implikacje \(\displaystyle{ \Rightarrow}\):

\(\displaystyle{ \alpha x + \beta y = \beta x + \alpha y \Rightarrow (\alpha - \beta)x + (\beta - \alpha )y = 0 {\red \Leftrightarrow }\alpha = \beta}\)

\(\displaystyle{ \alpha x + \beta y = \beta x + \alpha y \Rightarrow \alpha (x-y) \alpha + (y-x) \beta = 0 {\red \Leftrightarrow }x=y}\)

Zastanawiam się jak zrobić dowód w lewo?
Te równoważności ciężko będzie uzasadnić
Awatar użytkownika
camillus25
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 5 paź 2018, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 27 razy

Re: Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: camillus25 »

Janusz Tracz, Tylko nie za bardzo wiem jak to zapisać. Czy w \(\displaystyle{ \Leftarrow}\) mam skorzystać z tego co mam podane po lewej stronie?
Ostatnio zmieniony 6 sty 2019, o 18:14 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4075
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: Janusz Tracz »

Dowód w \(\displaystyle{ \left( \Leftarrow\right)}\) oznacza że możesz skorzystać z \(\displaystyle{ \alpha = \beta \vee x=y}\), to uznajesz za dane i wiadome. A masz pokazać, że zajdzie \(\displaystyle{ \alpha x + \beta y = \beta x + \alpha y}\) lub równoważnie \(\displaystyle{ ( \alpha - \beta )(x-y)=0}\). I dlatego proponuję zauważyć, że:

\(\displaystyle{ \bullet}\) Jeśli \(\displaystyle{ \alpha = \beta}\) to oczywiście \(\displaystyle{ ( \alpha - \beta )(x-y)=0}\)
\(\displaystyle{ \bullet}\) Jeśli \(\displaystyle{ x = y}\) to oczywiście \(\displaystyle{ ( \alpha - \beta )(x-y)=0}\)
\(\displaystyle{ \bullet}\) Jeśli \(\displaystyle{ \alpha = \beta \wedge x=y}\) to oczywiście \(\displaystyle{ ( \alpha - \beta )(x-y)=0}\)

Czyli ostatecznie zachodzi alternatywa tych warunków.
Awatar użytkownika
camillus25
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 5 paź 2018, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 27 razy

Re: Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: camillus25 »

Janusz Tracz, a nie wystarczy pokazać tylko dla warunku 1 i 2, bez uwzględniania koniunkcji?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4075
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Przestrzeń liniowa - dowód

Post autor: Janusz Tracz »

Ano wystarczy bo \(\displaystyle{ x \cdot 0=0}\) "czymkolwiek" jest \(\displaystyle{ x}\). Ale jakoś z rozpędu napisałem ten warunek. Tak naprawdę warunek pierwszy i drugi to to samo (wiem że \(\displaystyle{ \alpha}\) i \(\displaystyle{ x}\) to dwie różne rzeczy), bo to jest symetryczne i polega tylko za zamianie literek.
ODPOWIEDZ