URL i baza

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
adrion5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 21 paź 2017, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kobyłka
Podziękował: 3 razy

URL i baza

Post autor: adrion5 »

Witam, mam zadanie aby znaleźć wymiar i bazę przestrzeni rozwiązań tego układu równań.
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} 4x+3y+5z+7u=2 \\ 2x-y+z+3u=4 \\ x+2y+2z+2u=-1 \\ 3x+y+3z+5u=3 \end{array}\right.}\)

Układ redukuje się do
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} -5y-3z-u=6 \\ x+2y+2z+2u=-1 \end{array}\right.}\)
A rozwiązania
\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} x=\frac{-7z-9u+1}{5} \\ y=\frac{-3z-u-6}{5} \\ z \in \RR \\ u \in \RR \end{array}\right.}\)

Intuicja podpowiada mi że te dwa wektory które mi zostały nie tworzą bazy a zatem nie ma wymiaru. Jednak jak to udowodnić i napisać formalnie.( Mam 2 niezależne wektory i 4 wymiarową przestrzeń więc nie mogą one tworzyć bazy (?))
Ostatnio zmieniony 11 gru 2018, o 16:05 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

URL i baza

Post autor: Jan Kraszewski »

adrion5 pisze:Intuicja podpowiada mi że te dwa wektory które mi zostały nie tworzą bazy a zatem nie ma wymiaru. Jednak jak to udowodnić i napisać formalnie.( Mam 2 niezależne wektory i 4 wymiarową przestrzeń więc nie mogą one tworzyć bazy (?))
No nie. Mylisz bazę i wymiar przestrzeni \(\displaystyle{ \RR^4}\), z której masz wektory, z bazą i wymiarem przestrzeni rozwiązań, która jest podprzestrzenią przestrzeni \(\displaystyle{ \RR^4}\) (masz właśnie wyznaczyć iluwymiarową).

JK
adrion5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 21 paź 2017, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kobyłka
Podziękował: 3 razy

URL i baza

Post autor: adrion5 »

W takim razie doszedłem do czegoś takiego ,że dowolny "punkt" \(\displaystyle{ \left( x,y,z,u \right)}\) mogę zapisać jako
\(\displaystyle{ \left( \frac{-7z-9u+1}{5}, \frac{-3z-u-6}{5}, z, u \right)=
z\left( \frac{-7}{5}, \frac{-3}{5}, 1,0 \right)+u\left( \frac{-9}{5}, \frac{-1}{5}, 0, 1\right)+\left( \frac{1}{5} , \frac{-6}{5} , 0,0 \right)}\)



Gdyby nie było wyrazów wolnych wymiar bazy był by 2 ,(Wektory były by LNZ ) i zadanie było by praktycznie skończone a co tutaj? (Podprzestrzeń liniowa przestrzeni n wymiarowej opisana układem k liniowo niezależnych równań ma wymiar n-k co wynika z tw. Kroneckera-Capellego) A jak to zinterpretować ?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: URL i baza

Post autor: Jan Kraszewski »

Tutaj masz dwuwymiarową podprzestrzeń afiniczną.

JK
adrion5
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 21 paź 2017, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kobyłka
Podziękował: 3 razy

Re: URL i baza

Post autor: adrion5 »

Odpowiedzią na to zadania jaką udzielił mi prowadzący ćwiczenia to "nie ma tutaj bazy a więc nie można mówić o wymiarze". Zatem odpowiedź udzielona przez niego jest błędna ?
Ostatnio zmieniony 11 gru 2018, o 17:14 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

URL i baza

Post autor: Jan Kraszewski »

A skąd ja mam wiedzieć, co on miał na myśli? Przestrzeń rozwiązań nie jest przestrzenią liniową, bo układ równań nie jest jednorodny. Jest jednak przestrzenią afiniczną.

Trudno mi powiedzieć, jaka odpowiedź była oczekiwana i dlaczego.

JK
ODPOWIEDZ