Norma macierzowa

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Gotek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 11 paź 2016, o 07:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy

Norma macierzowa

Post autor: Gotek »

Mam wzór na normę macierzy
\(\displaystyle{ \left| \left| A\right| \right| = \left\{ \frac{\left| \left| Ax\right| \right| }{\left| \left| x\right| \right| }: x \in \mathbb{R} ^{\mathbb{N}} , x \neq 0\right\}}\)
i mam obliczyć macierz
\(\displaystyle{ A= \left[
\begin{array}{ccc}
2 & 1 & 0\\
1 & 2 & 1\\
0 & 1 & 2
\end{array}
\right]
\qquad}\)

Czy mógłby ktoś wytłumaczyć jak to zrobić?
Ostatnio zmieniony 8 paź 2018, o 14:06 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Norma macierzowa

Post autor: karolex123 »

Gotek pisze:Mam wzór na normę macierzy
\(\displaystyle{ \left| \left| A\right| \right| = \left\{ \frac{\left| \left| Ax\right| \right| }{\left| \left| x\right| \right| } \right\: x \in \mathbb{R} ^{\mathbb{N}} , x \neq 0}}\)
To nie jest wzór na normę macierzową. Raczej chodzi o \(\displaystyle{ \sup \left\{ \frac{\left| \left| Ax \right| \right| }{\left| \left| x\right| \right|} : x \in \mathbb R^n, x \neq 0 \right\}}\).

Wskazówka: macierz \(\displaystyle{ A}\) jest symetryczna, więc z twierdzenia spektralnego istnieje baza ortonormalna, w której macierz ta jest diagonalna. Warto interpretować normę macierzową jako długość najdłuższej z półosi elipsoidy, która jest obrazem jednostkowej kuli domkniętej w \(\displaystyle{ \mathbb R^n}\) względem operatora \(\displaystyle{ A}\)
ODPOWIEDZ