Macierz Jordana "urzeczywistnianie klatki "

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
piodd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2016, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: sds

Macierz Jordana "urzeczywistnianie klatki "

Post autor: piodd »

Witam czy znajdzie się tu dobry człowiek który rozpisze mi dokładnie w jaki sposób "pozbyć" się wartości zespolonych w klatce Jordana .

Dokładniej mam namyśli sytuacje w której mamy macierz rzeczywista \(\displaystyle{ A}\) i sprowadzamy \(\displaystyle{ A^{2}}\) do postaci Jordana i czasem zdarzy się ze będzie ona miała zespolone wartości własne ale wtedy można nieco zmodyfikować co można uznać z klatkę Jordana i uzyskać "pod macierz " 2x2 (zarówno pod i jak nad przekątna mogą nie być 0 ) .
I własnie chciał bym żeby ktoś mi rozpisał dokładniej jak taka klatkę zbudować i jak będą wtedy wyglądać wektory własne dla takiej klatki .

Próbowałem to znaleźne w google ale nigdzie mi się nie udało wiec jak ktoś po prostu wie gdzie można to znaleźne to bardzo bym prosił o link .
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Macierz Jordana "urzeczywistnianie klatki "

Post autor: Benny01 »

Jeśli mamy pierwiastki wielomianu charakterystycznego \(\displaystyle{ \lambda _1=a+bi}\) oraz \(\displaystyle{ \lambda _2=a-bi}\) to dla \(\displaystyle{ \lambda _1}\) dostaniemy jakiś wektor własny, który możemy zapisać jako \(\displaystyle{ v_1+iv_2}\). Wtedy dostajemy klatkę Jordana \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} a&b\\-b&a \end{bmatrix}}\) oraz wektory \(\displaystyle{ v_1,v_2}\), które dotyczą tej klatki.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Macierz Jordana "urzeczywistnianie klatki "

Post autor: karolex123 »

Tutaj: 432901.htm konstruowałem coś podobnego
piodd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2016, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: sds

Macierz Jordana "urzeczywistnianie klatki "

Post autor: piodd »

Wielkie dzięki !! (:
ODPOWIEDZ