Kiedy macierz jest diagonalizowalna?

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
brak_loginu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 cze 2018, o 18:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Kiedy macierz jest diagonalizowalna?

Post autor: brak_loginu »

Witam. Wiem, że taki temat pojawiał się już wielokrotnie, lecz wciąż mam problem ze zrozumieniem zagadnienia. Prosiłbym o w miarę proste wytłumaczenie, kiedy da się zdiagonalizować macierz. Wiem, że wyznacznik macierzy przejścia musi być różny od zera oraz, że praktycznie każdą macierz o pojedynczych wartościach własnych można przedstawić w postaci diagonalnej. Prosiłbym więc o wyjaśnienie, kiedy da się zdiagonalizować macierz, w której występuje kilka takich samych wartości własnych.-- 2 cze 2018, o 20:42 --Znalazłem taki temat: https://www.matematyka.pl/209522.htm. Czy dobrze rozumiem, że krotność geometryczna to liczba wektorów własnych macierzy A, które powstają, gdy w tej macierzy za lambda podstawi się daną wartość własną?
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Kiedy macierz jest diagonalizowalna?

Post autor: karolex123 »

Krotność geometryczna wartości własnej \(\displaystyle{ \lambda}\) macierzy \(\displaystyle{ A}\) to wymiar przestrzeni własnej \(\displaystyle{ V_\lambda}\), to znaczy ilość liniowo niezależnych wektorów \(\displaystyle{ v}\), które spełniają: \(\displaystyle{ Av=\lambda v}\) (czyli wektory, które są skalowane przez przekształcenie zadane macierzą \(\displaystyle{ A}\) przez \(\displaystyle{ \lambda}\) )
I właśnie, warunkiem koniecznym i dostatecznym na to, by macierz \(\displaystyle{ A}\) była diagonalizowalna jest właśnie rozkład wielomianu charakterystycznego tej macierzy na czynniki liniowe i ponadto równości krotności algebraicznych i geometrycznych wszystkich wartości własnych.
Innym kryterium jest też badanie wielomianu minimalnego, ale nie jest to konieczne
Dodam jeszcze, że może się zdarzyć, że wielomian charakterystyczny może nad jakimś niedobrym ciałem (niedomkniętym algebraicznie) nie rozkładać się na czynniki liniowe. To od razu dyskwalifikuje macierz z bycia diagonalizowalną. Na odwrót- jeśli wielomian się rozkłada na czynniki liniowe, to niestety nie możemy wnioskować, że macierz jest diagonalizowalna.
brak_loginu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 cze 2018, o 18:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy macierz jest diagonalizowalna?

Post autor: brak_loginu »

Dzięki wielkie
Mógłbyś jeszcze wyjaśnić mi, jaka jest krotność wektora zerowego?
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Kiedy macierz jest diagonalizowalna?

Post autor: karolex123 »

Wektor zerowy nie ma krotności, bo nie może być własny. Gdybyśmy przyjęli że może tak być to każdy element ciała byłby wartością własną; poza tym my chcemy mieć bazę wektorów własnych, a wektor zerowy nie bardzo tam pasuje..
ODPOWIEDZ