Przestrzeń liniowa nad ciałem liczb zespolonych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
allensy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 mar 2018, o 10:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Przestrzeń liniowa nad ciałem liczb zespolonych

Post autor: allensy »

Witam, chciałem się zapytać o to, jak intuicyjnie możemy myśleć o przestrzeniach nad ciałem liczb zespolonych? Konkretnie chodzi mi o coś takiego, że myslac o przestrzeniach nad liczbami rzeczywistymi myslimy o tym jak o układzie dwuwymiarowym gdy mówimy o \(\displaystyle{ \RR^{2}}\), albo o ukladzie trzech wspolrzednych gdy o \(\displaystyle{ \RR^{3}}\). O wyzszych rzedach ciezko nam myslec z oczywistego powodu. Da sie zatem jakos rozpatrzac takie przestrzenie nad liczbami zespolonymi, gdzie w przestrzeni 1 wymiarowej mamy 2 wspolrzedne?
Ostatnio zmieniony 6 mar 2018, o 11:01 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Przestrzeń liniowa nad ciałem liczb zespolonych

Post autor: janusz47 »

Każda przestrzeń wektorowa na ciałem liczb zespolonych: \(\displaystyle{ (V, \CC ), \ \ \CC =\{x+iy: x,y \in \RR\}}\) jest przestrzenią wektorową rzeczywistą z mnożeniem zewnętrznym będącym zawężeniem do \(\displaystyle{ \RR\times V}\) mnożenia zewnętrznego przez liczby zespolone.
ODPOWIEDZ