Macierz przekształcenia

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
pavel232
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 21 cze 2014, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 3 razy

Macierz przekształcenia

Post autor: pavel232 »

Macierz przekształcenia \(\displaystyle{ A:\RR^{3} \rightarrow \RR^{3}}\) w bazie \(\displaystyle{ B}\) ma postać

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc} 1 & 3 & 1 \\ 1 & -2 & -1 \\ 2 & -1 & 2 \end{array}\right]}\).

Wyznaczyć macierz przekształcenia \(\displaystyle{ A}\) w bazie \(\displaystyle{ B'}\) jeśli macierz przejścia z bazy \(\displaystyle{ B}\) do \(\displaystyle{ B'}\) ma postać

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc} 1 & 0 & 1 \\ 0 & 1 & 1 \\ 1 & 0 & 0 \end{array}\right]}\).

Do wyznaczenia tej macierzy korzystałem z algorytmu na macierz przejścia, który znalazłem w książce \(\displaystyle{ [B'|B]\sim[I_{n}|P ^{B} _{B'}]}\). Brakuje mi macierzy \(\displaystyle{ B'}\), zatem startowałem od \(\displaystyle{ [I_{n}|P ^{B} _{B'}]}\) aby potem po przekształceniach otrzymać \(\displaystyle{ [B'|B]}\). Wynik otrzymałem, ale ciężko było mi wpaść co dodać, odjąć itp. aby otrzymać oczekiwaną postać. Czy znacie jakiś prostszy sposób na rozwiązanie tego?
Ostatnio zmieniony 20 lut 2018, o 19:47 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Macierz przekształcenia

Post autor: bakala12 »

Macierz w bazie \(\displaystyle{ B'}\) to będzie po prostu:
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc} 1 & 3 & 1 \\ 1 & -2 & -1 \\ 2 & -1 & 2 \end{array}\right]\cdot \left[\begin{array}{ccc} 1 & 0 & 1 \\ 0 & 1 & 1 \\ 1 & 0 & 0 \end{array}\right]^{-1}}\)
ODPOWIEDZ