Baza podprzestrzeni wektorowej

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Awatar użytkownika
Cassandra19x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 23 sie 2016, o 00:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Baza podprzestrzeni wektorowej

Post autor: Cassandra19x »

Na egzaminie z Algebry miałam takie zadanie:
Dana jest podprzestrzeń wektorowa w \(\displaystyle{ \RR^{4}}\).
\(\displaystyle{ W = \{(x+y-z, x-z+t, y-z-t, x+y-2z), x,y,z,t \in \RR\}}\)
Pierwszy podpunkt polegał na wyznaczeniu bazy tej podprzestrzeni. Napisałam, że nie ma, bo po obliczeniu wyznacznika macierzy złożonej z czterech wektorów wyszedł on \(\displaystyle{ 0}\), czyli wektory były liniowo zależne.

Później były podpunkty żeby m.in. ortogonalizować otrzymaną bazę.

I teraz pytanie czy to była jakaś pułapka czy mój błąd, bo skoro bazy nie ma to dalej nic nie można zrobić. Chyba, że się mylę.
Ostatnio zmieniony 7 lut 2018, o 18:02 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Baza podprzestrzeni wektorowej

Post autor: Jan Kraszewski »

Nie sprawdzając nawet Twoich rachunków łatwo sprawdzić, że popełniłaś błąd. Jeżeli wyznacznik wyszedł zero, to znaczy tylko tyle, że \(\displaystyle{ W\ne\RR^4}\), czyli \(\displaystyle{ W}\) jest podprzestrzenią niższego wymiaru. Powinnaś ustalić, jaki to wymiar, znaleźć bazę itd.

JK
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Baza podprzestrzeni wektorowej

Post autor: bartek118 »

Cassandra19x pisze: Pierwszy podpunkt polegał na wyznaczeniu bazy tej podprzestrzeni. Napisałam, że nie ma, bo po obliczeniu wyznacznika macierzy złożonej z czterech wektorów wyszedł on \(\displaystyle{ 0}\), czyli wektory były liniowo zależne.
Dodam może, że przecież każda przestrzeń liniowa ma bazę. Sprawdziłaś jedynie, że wektory, które generują przestrzeń nie stanowią bazy (jest ich za dużo), czyli trzeba je po kolei zabierać i sprawdzać, czy pozostałe są liniowo niezależne, czy jeszcze nie.
Awatar użytkownika
Cassandra19x
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 23 sie 2016, o 00:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Re: Baza podprzestrzeni wektorowej

Post autor: Cassandra19x »

Sprawdziłaś jedynie, że wektory, które generują przestrzeń nie stanowią bazy (jest ich za dużo.
Do tej pory wydawało mi się, że skoro dostaję cztery wektory to muszą one być liniowo niezależne żeby tworzyć bazę w \(\displaystyle{ \RR^{4}}\). Sprawdziłam później po odrzuceniu jednego z nich i zostały mi trzy. I były one już liniowo niezależne, tylko, że nie zrobiłam nic z tym dalej, bo myślałam, że baza ma wyjść w \(\displaystyle{ \RR^{4}}\) właśnie.
Ostatnio zmieniony 7 lut 2018, o 23:42 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Baza podprzestrzeni wektorowej

Post autor: Jan Kraszewski »

Cassandra19x pisze:Do tej pory wydawało mi się, że skoro dostaję cztery wektory to muszą one być liniowo niezależne żeby tworzyć bazę w \(\displaystyle{ \RR^{4}}\).
I słusznie Ci się wydawało.
Cassandra19x pisze:tylko, że nie zrobiłam nic z tym dalej, bo myślałam, że baza ma wyjść w \(\displaystyle{ \RR^{4}}\) właśnie.
A to już Twój ewidentny błąd, tym bardziej, że w zadaniu wyraźnie była mowa o podprzestrzeni.

JK
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Re: Baza podprzestrzeni wektorowej

Post autor: bartek118 »

Cassandra19x pisze:
Sprawdziłaś jedynie, że wektory, które generują przestrzeń nie stanowią bazy (jest ich za dużo.
Do tej pory wydawało mi się, że skoro dostaję cztery wektory to muszą one być liniowo niezależne żeby tworzyć bazę w \(\displaystyle{ \RR^{4}}\). Sprawdziłam później po odrzuceniu jednego z nich i zostały mi trzy. I były one już liniowo niezależne, tylko, że nie zrobiłam nic z tym dalej, bo myślałam, że baza ma wyjść w \(\displaystyle{ \RR^{4}}\) właśnie.
Tak, tylko nie szukałaś bazy \(\displaystyle{ \RR^4}\), ale bazy \(\displaystyle{ V}\).
ODPOWIEDZ