Odwzorowanie liniowe

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
lambdag
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 23 sty 2018, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielice
Podziękował: 12 razy

Odwzorowanie liniowe

Post autor: lambdag »

\(\displaystyle{ f:\RR^3\to\RR^4}\)
\(\displaystyle{ g:\RR^4\to\RR^3}\)
\(\displaystyle{ f(x,y,z) = (x+y,x-y,x+z,x+y+z)}\)
\(\displaystyle{ g(x,y,z,t) = (x+z,y-t,z-t)}\)
Wyznaczyć macierz odwzorowania: \(\displaystyle{ h:(g \cdot f)^{-1} -2(g \cdot f)}\)

\(\displaystyle{ M_f=\begin{bmatrix}1 & 1 & 0 \\ 1 & -1 & 0 \\ 1 & 0 & 1 \\ 1& 1 & 1 \end{bmatrix}}\)

\(\displaystyle{ M_g=\begin{bmatrix}1 & 0 & 1 & 0 \\ 0 & 1 & 0 & -1 \\ 0 & 0 & 1 & -1 \end{bmatrix}}\)

\(\displaystyle{ (g \cdot f) = M_f\cdot M_g}\)

Tylko po pomnożeniu tych macierzy dostaje taką macierz która nie da się obrócić, wyznacznik równa się zero, czyli mam po prostu stosowny komentarz zamieścić czy ja coś źle robię?
Ostatnio zmieniony 1 lut 2018, o 14:48 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm . Symbol mnożenia to \cdot.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Odwzorowanie liniowe

Post autor: SlotaWoj »

lambdag pisze:Tylko po pomnożeniu tych macierzy dostaje taką macierz która nie da się obrócić, wyznacznik równa się zero, czyli mam po prostu stosowny komentarz zamieścić czy ja coś źle robię?
  • \(\displaystyle{ \det\left(M_f\cdot M_g\right)\neq0}\)
lambdag
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 23 sty 2018, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielice
Podziękował: 12 razy

Re: Odwzorowanie liniowe

Post autor: lambdag »

Niemożliwe sprawdzałem kilka razy kalkulatorem macierzy
Albo ja jestem jakiś zepsuty albo ten kalkulator...
Zymon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 140
Rejestracja: 3 lis 2017, o 10:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Odwzorowanie liniowe

Post autor: Zymon »

\(\displaystyle{ \det\left(M_f\cdot M_g\right)}\) jest istotnie równy \(\displaystyle{ 0}\), ale \(\displaystyle{ \det\left(M_g\cdot M_f\right)=-2}\) i to takie macierze powinieneś pomnożyć.

EDIT : Żeby nie było, to stwierdzenie ma umocowanie w algebrze, to nie tak, iż powiedziałem że musisz pomnożyć odwrotnie tylko dlatego, że wychodzi.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Odwzorowanie liniowe

Post autor: SlotaWoj »

Pomnożyłem, to co trzeba, czyli \(\displaystyle{ M_g\cdot M_f}\), bo tak są składane odwzorowania w definicji \(\displaystyle{ h}\) , ale pisząc:
  • \(\displaystyle{ \det\left({\red{M_f\cdot M_g}}\right)\neq0}\)
to co zaznaczyłem skopiowałem od Ciebie i nie zwróciłem uwagi, że odwróciłeś kolejność czynników, a zauważył Zymon.
lambdag
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 23 sty 2018, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielice
Podziękował: 12 razy

Re: Odwzorowanie liniowe

Post autor: lambdag »

Wow nie widziałem że zamiana tworzy takie zmiany, dzięki mam nauczkę że muszę dobrze składać...
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22209
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Odwzorowanie liniowe

Post autor: a4karo »

Złożenie \(\displaystyle{ f\circ g:\RR^4\to\RR^4}\) musi mieć wyznacznik zerowy, bo przecież obraz \(\displaystyle{ g}\) ma wymiar co najwyżej \(\displaystyle{ 3}\) , więc obraz \(\displaystyle{ f\circ g}\) też ma wymiar co najwyżej \(\displaystyle{ 3}\) , więc nie może być odwracalne.
ODPOWIEDZ