Macierze przekształceń liniowych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Czarteg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 12:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

Macierze przekształceń liniowych

Post autor: Czarteg »

Przekształcenie liniowe \(\displaystyle{ \varphi : \RR_{2}[x] \rightarrow \RR_{2}[x]}\) dane jest wzorem \(\displaystyle{ \varphi (ax^2+bx+c)=(2a+c)x^2-4a-2c}\) . Zapisać macierze tego przekształcenia \(\displaystyle{ M^{A}_{A}(\varphi)}\) oraz \(\displaystyle{ M^{B}_{B}(\varphi)}\) , gdy baza \(\displaystyle{ A=(x^2,x,1)}\) , baza \(\displaystyle{ B=(2x-1,x-1,x^2-2x+1)}\) . Podać bazy przestrzeni \(\displaystyle{ \ker(\varphi)}\) , \(\displaystyle{ \Im(\varphi)}\) . Czy wielomian \(\displaystyle{ x^2-x-2}\) jest wektorem własnym przekształcenia?
Mam problem z tego typu zadaniami, może mi ktoś doradzić jakie kroki podejmować po kolei? Prostrze przykłady jeszcze jakoś mi idą, ale jak dostaje coś takiego, to nie wiem co zrobić. Wiem, że powinienem liczyć jak wyglądają wektory baz w \(\displaystyle{ \varphi}\) , ale mam problem z zapisywanie tych macierzy i nie rozumiem co oznacza \(\displaystyle{ M^{A}_{A}(\varphi)}\) oraz \(\displaystyle{ M^{B}_{B}(\varphi)}\) . Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Macierze przekształceń liniowych

Post autor: karolex123 »

Mamy:
\(\displaystyle{ \varphi (1)=x ^{2}-2}\), \(\displaystyle{ \varphi (x)=0}\) oraz \(\displaystyle{ \varphi (x ^{2})=2x ^{2}-4}\).
Stąd \(\displaystyle{ M^{A}_{A}(\varphi)=\left[\begin{array}{ccc}2&0&1\\0&0&0\\-4&0&-2\end{array}\right]}\). Wpisujemy po prostu obrazy kolejnych wektorów z bazy \(\displaystyle{ A}\) w kolejne kolumny macierzy, przy czym współrzędne każdego z obrazu muszą być w bazie \(\displaystyle{ A}\) (w kolejnym wierszu macierzy znajduje się kolejna współrzędna obrazu zgodnie z kolejnością wektorów w bazie \(\displaystyle{ A}\)). Podobnie konstruujesz macierz w bazie \(\displaystyle{ B}\).
Czarteg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 12:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

Re: Macierze przekształceń liniowych

Post autor: Czarteg »

Czyli \(\displaystyle{ M^{B}_{B}(\varphi)=\left[\begin{array}{ccc}-1&0&2\\-1&0&2\\3&0&-6\end{array}\right]}\)?
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Macierze przekształceń liniowych

Post autor: karolex123 »

Źle.
Kolejność wektorów w bazie \(\displaystyle{ B}\) ma znaczenie. Ponadto, współrzędne obrazów wektorów z bazy \(\displaystyle{ B}\) muszą być wyrażone w bazie \(\displaystyle{ B}\) (oczywiście w odpowiedniej kolejności)- takiej, a nie innej macierzy szukasz.
Czarteg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 12:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy

Re: Macierze przekształceń liniowych

Post autor: Czarteg »

\(\displaystyle{ M^{B}_{B}(\varphi)=\left[\begin{array}{ccc}1&1&-2\\-4&-4&12\\-1&-1&4\end{array}\right]}\). Czy teraz jest dobrze? Na początku wyliczyłem wartości wektorów z Bazy B w \(\displaystyle{ \varphi}\), a później rozwiązałem układy równań, wyliczając jak będzie wyglądał każdy wektor w Bazie B.
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Re: Macierze przekształceń liniowych

Post autor: karolex123 »

Ostatnia kolumna jest źle. Mamy przecież:
\(\displaystyle{ \varphi (x ^{2}-2x+1)=3x^{2}-6=3(x^{2}-2)}\), a wektor \(\displaystyle{ x ^{2}-2}\) już wiesz jak wyraża się w bazie \(\displaystyle{ B}\). Wystarczy zatem przemnożyć jego współrzędne w bazie \(\displaystyle{ B}\) przez \(\displaystyle{ 3}\) i gotowe
ODPOWIEDZ