Długość wektora, prostopadłość wektorów, nierówność

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
lukasz_xyz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 10 paź 2017, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 22 razy

Długość wektora, prostopadłość wektorów, nierówność

Post autor: lukasz_xyz »

Nie za bardzo wiem w jaki sposób rozwiązać te zadanie. Proszę o pomoc.

Dany jest wektor \(\displaystyle{ \vec{a} = (1, \sqrt{2}, -1)}\) oraz \(\displaystyle{ \vec{b}}\) taki, że \(\displaystyle{ |\vec{b}| = 4}\) i kąt miedzy wektorami \(\displaystyle{ \vec{a}}\) i \(\displaystyle{ \vec{b} = \frac{\pi}{4}}\) .

a) Czy długość wektora \(\displaystyle{ \vec{a}-2\vec{b}}\) wynosi \(\displaystyle{ 2 \sqrt{17-4 \sqrt{2} }}\) ?
b) Czy prawdą jest, że \(\displaystyle{ 2|\vec{a}| > |\vec{b}|}\) ?
c) Czy wektor \(\displaystyle{ 2\vec{a}+\vec{b}}\) jest prostopadły do wektora \(\displaystyle{ 2\vec{a}-\vec{b}}\) ?

Ad. a)
\(\displaystyle{ |\vec{a}| = \sqrt{1+2+1} = 2}\)
Czyli: \(\displaystyle{ \vec{a}-2\vec{b} = 2-4}\) ?
Wydaje mi się, że coś tutaj nie gra, więc wolę nie pogrążać się rozpisując przykład b jak zrobiłem...

Ad. c)
Wektory są prostopadłe gdy ich iloczyn skalarny jest prostopadły, więc skorzystałem z tego wzoru, jednakże nie wiem co z tym dalej zrobić...
\(\displaystyle{ \cos \frac{\pi}{4} = \frac{\vec{a}\circ\vec{b}}{|\vec{a}|\cdot|\vec{b}|}}\)
\(\displaystyle{ \vec{a} \circ \vec{b} = 4 \sqrt{2}}\)

Przepraszam, jeżeli zamieściłem wątek do złego działu.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2018, o 01:28 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Długość wektora, prostopadłość wektorów, nierówność

Post autor: kerajs »

lukasz_xyz pisze:Dany jest wektor \(\displaystyle{ \vec{a} = (1, \sqrt{2}, -1)}\) oraz \(\displaystyle{ \vec{b}}\) taki, że \(\displaystyle{ |\vec{b}| = 4}\) i kąt miedzy wektorami \(\displaystyle{ \vec{a}}\) i \(\displaystyle{ \vec{b} = \frac{\pi}{4}}\) .

a) Czy długość wektora \(\displaystyle{ \vec{a}-2\vec{b}}\) wynosi \(\displaystyle{ 2 \sqrt{17-4 \sqrt{2} }}\) ?
b) Czy prawdą jest, że \(\displaystyle{ 2|\vec{a}| > |\vec{b}|}\) ?
c) Czy wektor \(\displaystyle{ 2\vec{a}+\vec{b}}\) jest prostopadły do wektora \(\displaystyle{ 2\vec{a}-\vec{b}}\) ?

Ad. a)
\(\displaystyle{ |\vec{a}| = \sqrt{1+2+1} = 2}\)
Czyli: \(\displaystyle{ \vec{a}-2\vec{b} = 2-4}\) ?
Wydaje mi się, że coś tutaj nie gra, więc wolę nie pogrążać się rozpisując przykład b jak zrobiłem...
\(\displaystyle{ \left| \vec{a}-2\vec{b}\right|^2=(\vec{a}-2\vec{b})\circ (\vec{a}-2\vec{b}) \\
\left| \vec{a}-2\vec{b}\right|^2=\left| \vec{a}\right|^2 -4\vec{a}\circ \vec{b}+4\left| \vec{b}\right|^2 \\ \\
...}\)

lukasz_xyz pisze:c) Czy wektor \(\displaystyle{ 2\vec{a}+\vec{b}}\) jest prostopadły do wektora \(\displaystyle{ 2\vec{a}-\vec{b}}\) ?

Ad. c)
Wektory są prostopadłe gdy ich iloczyn skalarny jest prostopadły, więc skorzystałem z tego wzoru, jednakże nie wiem co z tym dalej zrobić...
\(\displaystyle{ \cos \frac{\pi}{4} = \frac{\vec{a}\circ\vec{b}}{|\vec{a}|\cdot|\vec{b}|}}\)
\(\displaystyle{ \vec{a} \circ \vec{b} = 4 \sqrt{2}}\)
Masz sprawdzić czy:

\(\displaystyle{ \left( 2\vec{a}+\vec{b}\right) \circ \left( 2\vec{a}-\vec{b}\right)=0}\)
lukasz_xyz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 10 paź 2017, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 22 razy

Długość wektora, prostopadłość wektorów, nierówność

Post autor: lukasz_xyz »

\(\displaystyle{ \left| \vec{a}-2\vec{b}\right|^2=(\vec{a}-2\vec{b})\circ (\vec{a}-2\vec{b}) \\ \left| \vec{a}-2\vec{b}\right|^2=\left| \vec{a}\right|^2 -4\vec{a}\circ \vec{b}+4\left| \vec{b}\right|^2 \\ \\}\)

Nie rozumiem... Nie wiem czy jest za późno czy co...
Czemu ta długość jest do kwadratu?

Odnośnie podpunktu c) powinno być:
\(\displaystyle{ (2a+b)\circ(2a-b) = 4a ^{2} -b ^{2} = 16-16=0}\) ?

#edit Jeszcze się zastanawiam, do czego dany jest ten kąt w takim razie w zadaniu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Długość wektora, prostopadłość wektorów, nierówność

Post autor: a4karo »

lukasz_xyz pisze:
#edit Jeszcze się zastanawiam, do czego dany jest ten kąt w takim razie w zadaniu.
Ano do policzenia długości wektora \(\displaystyle{ \vec{a}-2\vec{b}}\).
Zrozumiałes już po co był ten kwadrat?
lukasz_xyz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 10 paź 2017, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 22 razy

Długość wektora, prostopadłość wektorów, nierówność

Post autor: lukasz_xyz »

Nie
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Długość wektora, prostopadłość wektorów, nierówność

Post autor: a4karo »

To poszukaj takiego wzoru: \(\displaystyle{ |\vec{a}|=\sqrt{(a,a)}}\)
ODPOWIEDZ