Obliczyć iloczyny macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
jackbriggs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 27 lis 2017, o 12:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 5 razy

Obliczyć iloczyny macierzy

Post autor: jackbriggs »

Witam. Mam następujące polecenie. "Obliczyć: iloczyny macierzy \(\displaystyle{ A \cdot B}\) i \(\displaystyle{ B \cdot A}\) oraz \(\displaystyle{ \det A}\) i \(\displaystyle{ \det B}\). Jeśli chodzi o dane do zadania to wyglądają one następująco

\(\displaystyle{ A= \left[\begin{array}{ccc}1&2&-1\\-1&1&1\\-1&4&1\end{array}\right] , B = A^{2} - 3A.}\)

I tu pojawia się moje pytanie. Jak mam to rozwiązać? Wyliczyć wyznacznik macierzy \(\displaystyle{ A}\) i potem podstawić go do \(\displaystyle{ B}\), a następnie pomnożyć przez siebie otrzymane wyznaczniki? Jeśli tak to dlaczego w poleceniu oddzielnie mamy \(\displaystyle{ A \cdot B}\) i \(\displaystyle{ B \cdot A}\)? Liczę na wszelkie wskazówki.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2017, o 16:45 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Obliczyć iloczyny macierzy

Post autor: kerajs »

jackbriggs pisze: I tu pojawia się moje pytanie. Jak mam to rozwiązać? Wyliczyć wyznacznik macierzy A i potem podstawić go do B, a nasepnie pomnożyc przez siebie otrzymane wyznaczniki?
Tak.
jackbriggs pisze: I Jeśli tak to dlaczego w poleceniu oddzielnie mamy A*B i B*A? .
Bo mnożenie macierzy nie jest przemienne. Prawdopodobnie dostaniesz dwa różne wyniki.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Obliczyć iloczyny macierzy

Post autor: a4karo »

kerajs pisze:
jackbriggs pisze: I tu pojawia się moje pytanie. Jak mam to rozwiązać? Wyliczyć wyznacznik macierzy A i potem podstawić go do B, a nasepnie pomnożyc przez siebie otrzymane wyznaczniki?
Tak.

A niby jak można wyznacznik \(\displaystyle{ A}\) wstawić do \(\displaystyle{ B}\)?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Obliczyć iloczyny macierzy

Post autor: kerajs »

Ech, nie przeczytałem co kopiuję. Sorki.
Sądziłem że autor wie jak wyliczyć B:
\(\displaystyle{ B=A^2-3A=\left[\begin{array}{ccc}1&2&-1\\-1&1&1\\-1&4&1\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{ccc}1&2&-1\\-1&1&1\\-1&4&1\end{array}\right]-3\left[\begin{array}{ccc}1&2&-1\\-1&1&1\\-1&4&1\end{array}\right]=...}\)
ODPOWIEDZ