Układ wektorów

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
lisowiecki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zakopane

Układ wektorów

Post autor: lisowiecki »

Czy układ wektorów np \(\displaystyle{ (2,2,-1), (-1,2,2)}\) i \(\displaystyle{ (2,-1,2)}\):
A. Tworzy uklad ortogonalny ale nie jest bazą ortogonalną w \(\displaystyle{ R ^{3}}\)
B. Tworzy bazę ortogonalną w \(\displaystyle{ R ^{3}}\)
C. Zawiera parę wektorów, której iloczyn wektorowy jest różny od zera
D. Zawiera parę wektorów, której iloczyn skalarny jest rózny od zera
E. Wymienione odpowiedzi są błędne

Która odpowiedz jest poprawna? Wiem, że dla większości to błahe ale z góry dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2017, o 12:57 przez AiDi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Układ wektorów

Post autor: a4karo »

A w czym potrzebujesz pomocy? Nie potrafisz policzyć iloczynów skalarnych i wektorowych?
lisowiecki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zakopane

Układ wektorów

Post autor: lisowiecki »

właśnie licząc i skalarnie i wektorowo wychodzą mi różne od zera. Stąd to pytanie. Jak ktoś wie, to proszę o odpowiedź, a ja sobie później już dojdę dlaczego i skąd sie to wzieło.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Układ wektorów

Post autor: Premislav »

To znaczy, że nie umiesz liczyć iloczynów skalarnych (wektorowych nie sprawdzałem, bo mi się nie chce). Tutaj masz to wyjaśnione:

Kod: Zaznacz cały

https://www.mimuw.edu.pl/~msobol/wykl/ilskal1.pdf



Z małych rozrywek, od razu widać, że \(\displaystyle{ A}\) to nie jest prawda, bo mamy trzy niezerowe wektory w \(\displaystyle{ \RR^3}\), no to jeśli tworzą one układ ortogonalny, muszą też tworzyć bazę ortogonalną.
lisowiecki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zakopane

Układ wektorów

Post autor: lisowiecki »

czyli tutaj jest coś źle wyjaśnione?

czyli \(\displaystyle{ (-1,2,2)\circ(2,2,-1)\circ(2,-1,2)}\) to nie jest \(\displaystyle{ (-1) \cdot 2 \cdot 2 + 2 \cdot 2 \cdot (-1)+2 \cdot (-1) \cdot 2=-4-4-4=-12}\)?
Czyli poprawna jest odpowiedź B?
Ostatnio zmieniony 25 lis 2017, o 18:51 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Układ wektorów

Post autor: Premislav »



Iloczyn skalarny jest odwzorowaniem określonym dla pary wektorów, a nie dla trójki.
lisowiecki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2017, o 12:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zakopane

Układ wektorów

Post autor: lisowiecki »

okej czyli skalarnie jest rożny od zera, nawet biorąc jakiekolwiek dwa wektory? Przepraszam, ale nie jestem wybitny, dlatego proszę o pomoc nawet w tak prostym jak widać zadaniu Mógłbyś mi powiedzieć, która jest poprawna a już sam naprawde dojde sobie do tego. Z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Układ wektorów

Post autor: Premislav »

Ja też nie jestem wybitny, nawet nie stałem obok wybitności (chyba że na przerwie między zajęciami na korytarzu), ale chyba znajomość podstawowych definicji to nie są za duże wymagania. Nie wykładamy tu w założeniu całej matematyki od podstaw, tę rolę powinien spełniać wykład, a jak nie, to jakiś podręcznik czy skrypt.
Nie rozumiem skąd u Ciebie takie wnioskowanie:
okej czyli skalarnie jest rożny od zera, nawet biorąc jakiekolwiek dwa wektory?
Zacząłeś od tego, że stwierdziłeś, iż iloczyn skalarny wychodzi Ci wszędzie różny od zera, ja napisałem, że to źle, a potem dalej się przy tym trzymasz.
Standardowy iloczyn skalarny w \(\displaystyle{ \RR^n}\) jest określony tak:
wektorom \(\displaystyle{ (x_1, x_2\ldots x_n)}\) i \(\displaystyle{ (y_1, y_2\ldots y_n)}\) przypisuje on taką sumę iloczynów po współrzędnych:
\(\displaystyle{ x_1y_1+x_2y_2+\ldots+x_ny_n}\)
czyli na przykład
\(\displaystyle{ (2,2,-1)\circ (-1, 2,2)=2\cdot(-1)+2\cdot 2+(-1)\cdot 2=0}\)

Przelicz pozostałe iloczyny skalarne i wyciągnij wnioski, jak Ci napiszę po prostu, która odpowiedź jest poprawna, to resztę zapewne olejesz.
ODPOWIEDZ