Baza B-splajnów

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
K0za
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 13 paź 2011, o 17:16
Płeć: Mężczyzna

Baza B-splajnów

Post autor: K0za »

Witam
Przepraszam jeśli nieodpowiedni dział, nie byłem pewien gdzie umieścić ten temat.

Mam przygotować prezentację na temat wygładzania wykresów umieralności przez aktuariuszy i przeglądając publikacje i materiały na ten temat natknąłem się na koncepcję używania tzw. P-splajnów, tudzież penalised splines. Jeśli dobrze wszystko tłumacze (bo w polskich publikacjach to nie ma chyba nic na ten temat), to chodzi o używanie bazy B-splajnów do regresji i nakładanie "kar" na współczynniki za duże odchylenia od sąsiadujących współczynnkików. Wiem czym są splajny, wiem czym jest baza, ale czy ktoś mógłby wyjaśnić jak utworzyć bazę ze splajnów? Ewentualnie jak mam inaczej to rozumieć. Z góry dziękuję za pomoc.
szw1710

Re: Baza B-splajnów

Post autor: szw1710 »

Bierzemy układ węzłów, dość długi, i na nim kolejno rozpinamy B-spliny. Powiedzmy że kubiczne, to na każdy trzeba czterech węzłów. Więc rozpinamy na \(\displaystyle{ x_1,x_2,x_3,x_4}\), potem na \(\displaystyle{ x_2,x_3,x_4,x_5}\) itd. do wyczerpania zapasu węzłów.
K0za
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 13 paź 2011, o 17:16
Płeć: Mężczyzna

Baza B-splajnów

Post autor: K0za »

I utworzony ostatecznie splajn będzie kombinacją liniową tych b-splajnów, czy tak?
Dziękuję!
szw1710

Re: Baza B-splajnów

Post autor: szw1710 »

Tak.
ODPOWIEDZ