Wyznaczanie bazy ortogonalnej

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
chaluga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2007, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pabianice
Podziękował: 3 razy

Wyznaczanie bazy ortogonalnej

Post autor: chaluga »

Cześć, proszę o pomoc w wyznaczaniu bazy ortogonalnej w przypadku układu równań. Wiem jak wyznaczyć bazę mają jedno równanie w danej podprzestrzeni, jednak nie wiem co powinienem zrobić w przypadku układu dwóch równań, np.:

\(\displaystyle{ V : \begin{cases} x_{1} - x_{2} + x_{3} - 2x_{4} = 0 \\ 2x_{1} - x_{2} + x_{3} + x_{4} = 0 \end{cases}}\)

Z góry dziękuję za wyjaśnienie w jaki sposób powinienem dojść do wyznaczenia bazy ortogonalnej w takim przypadku.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Wyznaczanie bazy ortogonalnej

Post autor: NogaWeza »

Na przestrzeń wymiaru \(\displaystyle{ 4}\) nakładasz dwa ograniczenia, więc redukujesz tym samym wymiar tej przestrzeni do \(\displaystyle{ 2}\), wobec tego przyjmij za dwie zmienne parametry i wyznacz pozostałe dwie zmienne w zależności od tych właśnie parametrów. Gdy to zrobisz, będziesz mieć dwa wektory, które rozpinają przestrzeń \(\displaystyle{ V}\), wtedy będzie można dokonać ortogonalizacji. Może da się szybciej, ale mój sposób powinien zadziałać.
ODPOWIEDZ