Rozwiązana macierz.

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
deyna18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 3 lut 2015, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 8 razy

Rozwiązana macierz.

Post autor: deyna18 »

Witam.
Mógłby ktoś sprawdzić czy dobrze zrobiłem tą macierz?

Numeracja kolumn:
\(\displaystyle{ 1=x}\)
\(\displaystyle{ 2=y}\)
\(\displaystyle{ 3=z}\)
\(\displaystyle{ 4=t}\)

Najpierw mnożę wiersz \(\displaystyle{ 1}\) przez \(\displaystyle{ -1}\) i dodaję do wiersz \(\displaystyle{ 2}\) i wiersza \(\displaystyle{ 3}\).
Dostaję takie coś.

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\1&-1&1&-1&\left| 2\right| \\1&2&3&4&\left| 5\right|\\0&1&1&2&\left| 6\right| \end{array}\right]}\)

Teraz mnożę wiersz \(\displaystyle{ 2}\) przez \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) i dodaję do wierza \(\displaystyle{ 3}\) i wiersza \(\displaystyle{ 4}\).

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&0&-2&\left| -2\right| \\0&1&2&3&\left| 1\right|\\0&1&1&2&\left| 6\right| \end{array}\right]}\)

Teraz zamieniam wiersz \(\displaystyle{ 3}\) z wierszem \(\displaystyle{ 4}\) :

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&0&-2&\left| -2\right| \\0&0&0&2&\left| 0\right|\\0&0&1&1&\left| 5\right| \end{array}\right]}\)

Wychodzę na coś takiego:

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&0&-2&\left| -2\right| \\0&0&1&1&\left| 5\right|\\0&0&0&2&\left| 0\right| \end{array}\right]}\)

Teraz:
\(\displaystyle{ 2t=0}\)
czyli \(\displaystyle{ t=0}\)
\(\displaystyle{ 1z+1*0=5}\)
czyli \(\displaystyle{ z=5}\)
\(\displaystyle{ -2y+5*0-2*0=-2}\)
czyli \(\displaystyle{ y=1}\)
\(\displaystyle{ 1x+1*1+1*5+1*0=4}\)
czyli \(\displaystyle{ x=-6}\)

Dobrze rozwiązana jest ta macierz?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Rozwiązana macierz.

Post autor: Janusz Tracz »

Mógłby ktoś sprawdzić czy dobrze zrobiłem tą macierz?

Macierzy się nie robi. Ty policzyłeś układ równań za pomocą macierzy sprowadzonej do macierzy trójkątnej. Co do obliczeń i wyniku chyba masz mały błąd. Ważne jednak że wiesz co robisz rachunki nie są najważniejsze. Jedyne lekkie zastrzeżenie mam do tego
Teraz mnożę wiersz \(\displaystyle{ 2}\) przez \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) i dodaję do wiesza \(\displaystyle{ 3}\) i wiersza \(\displaystyle{ 4}\).
Piszesz że mnożysz wiersz \(\displaystyle{ 2}\) przez \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) ale tak naprawdę tego nie zrobiłeś bo cały czas piszesz potem
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&0&-2&\left| -2\right| \\0&0&0&2&\left| 0\right|\\0&0&1&1&\left| 5\right| \end{array}\right]}\)
Piszanie na początku
Numeracja kolumn:
\(\displaystyle{ 1=x}\)
\(\displaystyle{ 2=y}\)
\(\displaystyle{ 3=z}\)
\(\displaystyle{ 4=t}\)

W mojej opinii jest dość mylące. Już lepiej napisać słowami "kolumnie pierwszej odpowiada zmienna \(\displaystyle{ x}\)" itd. przyrównywanie zmiennych do liczb to zły pomysł.

Co do błędu obliczeniowego:
Chyba jednak znalazłem błąd obliczeniowy. W tym przejściu
Teraz mnożę wiersz \(\displaystyle{ 2}\) przez \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) i dodaję do wierza\(\displaystyle{ 3}\) i wiersza \(\displaystyle{ 4}\).

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&0&-2&\left| -2\right| \\0&1&2&3&\left| 1\right|\\0&1&1&2&\left| 6\right| \end{array}\right]}\)

Potem piszesz :

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&0&-2&\left| -2\right| \\0&0&\red{0}&2&\left| 0\right|\\0&0&1&1&\left| 5\right| \end{array}\right]}\)
deyna18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 3 lut 2015, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 8 razy

Rozwiązana macierz.

Post autor: deyna18 »

Faktycznie.

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&0&-2&\left| -2\right| \\0&0&2&2&\left| 0\right|\\0&0&1&1&\left| 5\right| \end{array}\right]}\)

Czyli teraz muzę zamienić kolumny a nie wiersze.
Zamieniam kolumnę \(\displaystyle{ 3}\) z \(\displaystyle{ 4}\) i mnożę wiersz \(\displaystyle{ 3}\) przez \(\displaystyle{ -\frac{1}{2}}\) i dodaję do wiersza \(\displaystyle{ 4}\)

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&-2&0&\left| -2\right| \\0&0&2&2&\left| 0\right|\\0&0&1&1&\left| 5\right| \end{array}\right]}\)

Dostaję coś takiego.

\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&-2&0&\left| -2\right| \\0&0&2&2&\left| 0\right|\\0&0&0&0&\left| 5\right| \end{array}\right]}\)

Czyli układ szprzeczny bo po lewej stronie mam same \(\displaystyle{ 0}\) a z poprawej jest liczba różna od zera?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Rozwiązana macierz.

Post autor: Janusz Tracz »

O układzie sprzecznym można już stwierdzić na poziomie pierwszego wyrażania czyli
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccccc}1&1&1&1&\left| 4\right| \\0&-2&0&-2&\left| -2\right| \\0&0&2&2&\left| 0\right|\\0&0&1&1&\left| 5\right| \end{array}\right]}\)

Bo wynikało by z niego że
\(\displaystyle{ \begin{cases} 2z+2t=0 \\ z+t=5 \end{cases}}\)

Co jest sprzecznością. Więc cały układ jest sprzeczny.
Ja osobiście nie lubię zamieniać kolumn bo zawsze można się bez tego obejść (algorytm Gausa itd.). Do tego zamiana kolumn często powoduje błędy bo trzeba pamiętać że się je zamieniło i wtedy Twoja tabelka
Numeracja kolumn:
\(\displaystyle{ 1=x}\)
\(\displaystyle{ 2=y}\)
\(\displaystyle{ 3=z}\)
\(\displaystyle{ 4=t}\)

Przestaje być poprawna. I trzeba robić nową...
deyna18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 3 lut 2015, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 8 razy

Re: Rozwiązana macierz.

Post autor: deyna18 »

ale jeśli zadanie zrobiłem tak jak ja to ogólnie ono jest dobrze zrobione?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Rozwiązana macierz.

Post autor: Janusz Tracz »

No wyłączając ten błąd obliczeniowego raczej jest ok (ja bym się nie czepiał...). Oprócz samego "zrobienia" zadania ważny jest też opis słowny, powiedział bym że to jest nawet ważniejsze od matematycznych znaczków w których można zrobić błąd i całość leci a jednocześnie wiedzieć o co w zadaniu chodzi. Więc dobrze jest opisywać co się robi tak jak z tymi wierszami piszesz itd. to podnosi wartość merytoryczną zadania.
ODPOWIEDZ