Odwracalność macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Matiks21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 562
Rejestracja: 20 maja 2013, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 98 razy

Odwracalność macierzy

Post autor: Matiks21 »

Hej,
mam ciekawą hipotezę którą nie wiem jak ugryźć


Niech \(\displaystyle{ A}\) będzie macierzą pełnego rzędu o wymiarach \(\displaystyle{ m \times n}\) gdzie \(\displaystyle{ m \ge n}\).
Wtedy macierz\(\displaystyle{ A ^{T} \cdot A}\) ma zawsze niezerowy wyznacznik.

Proszę o podpowiedź, albo kontrprzykład.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Odwracalność macierzy

Post autor: Janusz Tracz »

Jeśli rozpatrywać by przypadek szczególny że macierz \(\displaystyle{ A}\) jest \(\displaystyle{ n \times n}\) to jest to prawda.

Dowód
Ukryta treść:    
Matiks21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 562
Rejestracja: 20 maja 2013, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 98 razy

Re: Odwracalność macierzy

Post autor: Matiks21 »

AU
AU
5df9f1d361e7a1116a891214a41574fb--animation-youtubers.jpg (6.66 KiB) Przejrzano 168 razy
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Odwracalność macierzy

Post autor: leg14 »

Mamy \(\displaystyle{ v^T A^T A v = <Av,Av>}\) co jest wieksze niz zero bo A jest monomorfizmem. Zatem macierz \(\displaystyle{ A^T A}\) jest dodatnio okreslona, a zatem odwracalna.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Odwracalność macierzy

Post autor: NogaWeza »

W ogólności też to jest prawda, jeśli dobrze pamiętam. Chciałem poszukać związku na przykład z twierdzeniem spektralnym czy teorią Jordana, bo \(\displaystyle{ A^T A}\) jest symetryczne, ale przecież \(\displaystyle{ 0}\) ciągle może być wartością własną, więc chyba nie tędy droga.

Wygrzebałem coś takiego.

\(\displaystyle{ \bullet}\) Z odwzorowaniami liniowymi \(\displaystyle{ A : V \rightarrow W}\), gdzie \(\displaystyle{ \dim V = n, \dim W= m}\) można skojarzyć macierze wymiaru \(\displaystyle{ m \times n}\) (izomorfizm, bla bla bla)

\(\displaystyle{ \bullet}\) Rząd odwzorowania (ściślej - rząd obrazu tego odwzorowania) to jest rząd macierzy tego odwzorowania, czyli \(\displaystyle{ \mbox{rank} A = \dim im A}\)

\(\displaystyle{ \bullet}\) Twierdzenie o rzędzie: \(\displaystyle{ \dim V = \dim im A + \dim ker A = \mbox{rank} A + \dim ker A}\), u nas \(\displaystyle{ V}\) jest wymiaru \(\displaystyle{ n}\), a o macierzy \(\displaystyle{ A}\) wiadomo, że jest pełnego rzędu, czyli ten rząd to też \(\displaystyle{ n}\). Wobec tego jądro jest trywialne, czyli jego wymiar jest zerowy (tj. jądro zawiera tylko wektor zerowy).

\(\displaystyle{ \bullet}\) Wiadomo, że \(\displaystyle{ A^T A}\) jest wymiaru \(\displaystyle{ m \times m}\). Macierz kwadratowa jest odwracalna (czyli ma niezerowy wyznacznik) tylko, gdy jej rząd jest równy jej wymiarowi, w tym przypadku \(\displaystyle{ m}\). W przypadku macierzy \(\displaystyle{ A^T A}\) z twierdzenia o rzędzie: \(\displaystyle{ m = \mbox{rank} (A^T A) + \dim ker ( A^T A)}\). Żeby pokazać, że rząd \(\displaystyle{ A^T A}\) jest rzeczywiście \(\displaystyle{ m}\) można pokazać równoważnie, że jądro \(\displaystyle{ A^T A}\) jest trywialne.
Ukryta treść:    

O, to w poście wyżej jest fajne, sto razy zwięźlejsze niż te moje wypociny, tylko coś tam pasowałoby wiedzieć o formach kwadratowych i ich określoności.
Matiks21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 562
Rejestracja: 20 maja 2013, o 16:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 98 razy

Re: Odwracalność macierzy

Post autor: Matiks21 »

Mała poprawka do postu wyżej

\(\displaystyle{ A ^{T} \cdot A}\) jest wymiaru \(\displaystyle{ n \times n}\)

a zachodzi może ogólniejsze twierdzenie?

Mianowicie, jeżeli A jest macierzą \(\displaystyle{ m \times n}\), gdzie \(\displaystyle{ m \ge n}\) i ma rząd \(\displaystyle{ r}\) to macierz \(\displaystyle{ A ^{T} \cdot A}\) też ma rząd \(\displaystyle{ r}\) ?
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Odwracalność macierzy

Post autor: NogaWeza »

No rzeczywiście, przez chwilę wydawało mi się, że chodzi o \(\displaystyle{ A A^T}\), tak czy siak rozumowanie z iloczynem skalarnym pozostaje w mocy.

Na wiki masz sporo własności rzędu macierzy:
1)

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rz%C4%85d_macierzy#Podstawowe_w.C5.82asno.C5.9Bci

2)

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Rank_%28linear_algebra%29#Properties


Z przedostatniej własności z angielskiej wiki wynika, że istotnie tak jest. Żeby to pokazać można pewnie zmodyfikować lekko to rozumowanie, które przytoczyłem, tj. pokazać, że wymiary jąder są takie same, jakkolwiek niefortunnie by to nie brzmiało
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Odwracalność macierzy

Post autor: leg14 »

Mozna tez zmodyfikowac moje rozumowanie, traltujac rzad jako wymiar obrazu.
ODPOWIEDZ