Wyznaczyć eksponantę macierzy

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
mint18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 16 lip 2015, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lub
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 21 razy

Wyznaczyć eksponantę macierzy

Post autor: mint18 »

Wyznaczyć eksponantę macierzy \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1&-2\\1&4\end{bmatrix}}\).
Nie wiem czy dobrze to rozumiem, najpierw wyznaczamy postać kanoniczną Jordana:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} -2&-1\\1&1\end{bmatrix}\begin{bmatrix} 2&0\\0&3\end{bmatrix}\begin{bmatrix} -1&-1\\1&2\end{bmatrix}}\), a następnie środkową macierz zamieniamy na \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} e^2&0\\0&e^3\end{bmatrix}}\) i to tyle?
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Wyznaczyć eksponantę macierzy

Post autor: NogaWeza »

Owszem. Ciekawiej jest natomiastt w przypadku macierzy niediagonalizowalnych
mint18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 16 lip 2015, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lub
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 21 razy

Wyznaczyć eksponantę macierzy

Post autor: mint18 »

A jakbym zamiast \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2&0\\0&3\end{bmatrix}}\) w środku, miał \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 2&1\\0&2\end{bmatrix}}\)?
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Wyznaczyć eksponantę macierzy

Post autor: NogaWeza »

Znając rozkład \(\displaystyle{ A = P J P^{-1}}\) można to włożyć do wzoru \(\displaystyle{ \exp A = \sum_{n=0}^{\infty} \frac{A^n}{n!}}\) i da się pokazać, że jest to równe \(\displaystyle{ P \sum_{n=0}^{\infty} \frac{J^n}{n!} P^{-1}}\). Walić nawiasy, buntuję się, więc jestem

Wystarczy zatem pokazać jak skonstruować \(\displaystyle{ \exp J}\). Otóż wystarczy dokonać dekompozycji: \(\displaystyle{ J = \lambda I + K}\), a zatem \(\displaystyle{ \exp J = \exp \lambda \cdot \exp K}\).

Pozostaje wyznaczyć \(\displaystyle{ \exp K}\) i tutaj już nie ma innej opcji, tylko trzeba położyć to do szeregu i zsumować. Ta dekompozycja dała nam tą przewagę, że \(\displaystyle{ K}\) jest taką macierzą, która na przekątnej ma same zera, a jedyne jej niezerowe elementy będą leżały ponad przekątną. Oznacza to, że należy zsumować tylko skończoną liczbę składników. Dodatkowo z każdą kolejną potęgą ta linia jedynek, które znajdują się ponad przekątną będzie przesuwać się w kierunku prawego górnego rogu.

Ładnie to widać jak się zrobi jakiś konkretny przykład, ale na to teraz nie mam czasu. Jutro to mogę szczegółowiej rozpisać, choć wydaje mi się, że na forum znajdziesz kilka przykładów z macierzami niediagonalizowalnymi.

Jeszcze ciekawiej jest, gdy postać Jordana nie jest diagonalna i składa się z kilku róznych klatek Jordana
ODPOWIEDZ