Znaleźć bazy Jordana

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Kinga_O
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 5 gru 2016, o 00:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 6 razy

Znaleźć bazy Jordana

Post autor: Kinga_O »

Znaleźć bazy Jordana endomorfizmów i obliczyć ich macierze w tych bazach.
Przedstawić macierze tych endomorfizmów w bazie kanonicznej w postaci \(\displaystyle{ QJQ^{-1}}\)

a) \(\displaystyle{ R^2 \ni (x,y) \rightarrow (x-y,x+3x) \in R^2}\)

Bardzo proszę, żeby ktoś mi wytłumaczył jak to zrobić.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Znaleźć bazy Jordana

Post autor: NogaWeza »

Najpierw musisz zapisać macierz przekształcenia liniowego, a potem policzyć wartości własne i odpowiadające im wektory własne. Jeśli będzie jedna wartość własna dwukrotna, to być może trzeba będzie rozszerzyć bazę o wektory główne czy tam uogólnione wektory własne, różne nazwy na to widziałem.
Ostatnio zmieniony 5 maja 2017, o 14:37 przez NogaWeza, łącznie zmieniany 1 raz.
Kinga_O
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 5 gru 2016, o 00:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 6 razy

Znaleźć bazy Jordana

Post autor: Kinga_O »

Jeśli nie jest podana baza, to mam obliczyć macierz w bazie standardowej, tak? Wyszła mi wartość własna \(\displaystyle{ \lambda_1=\lambda_2=2}\) i wektory własne (1,-1), (-2,1)
Nie wiem, czy dobrze a jeśli tak, to co dalej?
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Znaleźć bazy Jordana

Post autor: NogaWeza »

Owszem, w bazie standardowej.

Ma być \(\displaystyle{ (x-y, x+3x)}\) czy \(\displaystyle{ (x-y,x+3y)}\)? Zakładam, że to drugie, ale wolę dopytać.

Macierz przekształcenia to \(\displaystyle{ A = \left[\begin{array}{cc}1&-1\\1&3\end{array}\right]}\), naturalnie \(\displaystyle{ \lambda = 2}\), wobec tego \(\displaystyle{ A - \lambda I = \left[\begin{array}{cc}-1&-1\\1&1\end{array}\right]}\). Rząd tej macierzy to \(\displaystyle{ 1}\), więc według mnie tylko jeden wektor własny uda się znaleźć.

Mogłem coś namieszać (choć nie sądzę), dlatego najlepiej będzie jeśli pokażesz swoje rachunki albo chociaż troszkę dokładniej zaprezentujesz swoje rozumowanie.
Kinga_O
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 5 gru 2016, o 00:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 6 razy

Znaleźć bazy Jordana

Post autor: Kinga_O »

Tak tak, ma być \(\displaystyle{ (x-y,x+3y)}\)
Znalazłam wektor własny (1,-1) i wektor drugiego rzędu ( chyba tak się nazywa) (-2,1) .
Chociaż ten drugi wektor to chyba niepotrzebnie...
W każdym razie nie wiem co teraz.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Znaleźć bazy Jordana

Post autor: NogaWeza »

Aha, to trzeba było napisać, że to już wektor drugiego rzędu, bo troszkę mnie to zmyliło.

Macierz przejścia \(\displaystyle{ Q}\) budujesz ustawiając wektory własne (i uogólnione) jako kolumny tej macierzy. Od lewej: najpierw wektor własny, potem wektor uogólniony (gdyby ich było więcej to wektory wyższych rzędów też wrzucasz). Macierz Jordana będzie miała na przekątnej dwójki, a nad przekątną jedynkę, bo trzeba było uzupełnić bazę o wektor drugiego rzędu.

Pozostaje sprawdzić czy \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cc}1&-2\\-1&1\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{cc}2&1\\0&2\end{array}\right] \cdot \left[\begin{array}{cc}1&-2\\-1&1\end{array}\right]^{-1} =
\left[\begin{array}{cc}1&-1\\1&3\end{array}\right]}\)


Kod: Zaznacz cały

https://www.wolframalpha.com/input/?i=%7B%7B1,-2%7D,%7B-1,1%7D%7D+*+%7B%7B2,1%7D,%7B0,2%7D%7D+*+%7B%7B1,-2%7D,%7B-1,1%7D%7D%5E%28-1%29


Jeśli jest więcej wartości własnych to w sumie bardzo podobnie się macierze przejścia i Jordana buduje, na pewno sporo przykładów znajdziesz w internecie, mi się nie chce ich podawać
Kinga_O
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 5 gru 2016, o 00:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 6 razy

Re: Znaleźć bazy Jordana

Post autor: Kinga_O »

Dziękuję bardzo Mam jeszcze pytanie, pewnie głupie, w którym momencie znaleźliśmy bazę Jordana? Wiem co to macierz ale o bazie nie mam pojęcia...
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Znaleźć bazy Jordana

Post autor: NogaWeza »

No to szukając wektorów własnych i rozszerzając je o wektory główne/uogólnione/wyższego rzędu/whatever you call them
ODPOWIEDZ