Jądro przekształcenia liniowego

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
wojciu94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Jądro przekształcenia liniowego

Post autor: wojciu94 »

Proszę o pomoc w następującym zadaniu:

Niech \(\displaystyle{ V}\) bedzie przestrzenia liniowa. Jadrem przekształcenia \(\displaystyle{ L : V \rightarrow V}\) nazywamy zbiór \(\displaystyle{ \{ \vec{v} \in V : L \vec{v} = \vec{0} \}}\). Ustalmy \(\displaystyle{ \vec{w} \in \RR}\) i zdefiniujmy przekształcenie \(\displaystyle{ L : \RR ^{3}\rightarrow \RR ^{3}}\) wzorem \(\displaystyle{ L \vec{v} = \vec{w} \times \vec{v}}\) , gdzie \(\displaystyle{ \times}\) oznacza iloczyn wektorowy. Wyznacz jadro \(\displaystyle{ L}\).
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2017, o 11:02 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Jądro przekształcenia liniowego

Post autor: NogaWeza »

Znaczki znaczkami, ale jądro to po prostu te wektory, które przechodzą na zero. Kiedy iloczyn wektorowy jest zerem?
wojciu94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Jądro przekształcenia liniowego

Post autor: wojciu94 »

Iloczyn wektorowy jest równy 0 wtedy gdy wektory są do siebie równoległe.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Jądro przekształcenia liniowego

Post autor: NogaWeza »

Dokładnie, dlatego też jądro tworzą wszystkie wektory równoległe do \(\displaystyle{ \mathbf{w}}\), bo ten wektor był naszym ustalonym.

A jak chcesz dokładnie znać postać wektora rozpinającego jądro - nazwijmy go \(\displaystyle{ \mathbf{v}}\), to zapisz \(\displaystyle{ (v_1 , v_2 , v_3 ) \times (w_1 , w_2 , w_3) = \mathbf{0}}\), wymnóż tak jak się to robi w iloczynie wektorowym i wylicz sobie \(\displaystyle{ v_1 , v_2 , v_3}\) w zależności od \(\displaystyle{ w_1 , w_2 , w_3}\).
wojciu94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2017, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jądro przekształcenia liniowego

Post autor: wojciu94 »

To policzyłem iloczyn wektorowy \(\displaystyle{ v x w}\) i wyszło mi coś takiego:

\(\displaystyle{ v_1 (w_3 - w_2) + v_2 (w_1 - w_3) + v_3 (w_2 - w_1) = 0}\)

I co z tym dalej zrobić?
Ostatnio zmieniony 6 maja 2017, o 20:48 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Jądro przekształcenia liniowego

Post autor: NogaWeza »

No to nie wiem jak to policzyłeś, bo mi wyszło co innego. Poza tym to co stoi po lewej tronie równania u Ciebie to nie jest wektor. Trzeba pisać porządnie, albo z przecinkami, albo stosując notację z wektorami bazowymi.
\(\displaystyle{ v \times w = (v_2 w_3 - w_2 v_3 , \quad v_3 w_1 - v_1 w_3 , \quad v_1 w_2 - w_1 v_2)}\)

Przyrównując wszystkie współrzędne tożsamościowo do zera dostaniesz, że \(\displaystyle{ v = C w}\), gdzie \(\displaystyle{ C}\) to jest jakaś stała. Wobec tego:
\(\displaystyle{ v_1 = C w_1 \\ v_2 = C w_2 \\ v_3 = C w_3}\)

Wstawiając do policzonego przeze mnie iloczynu możesz sprawdzić, że rzeczywiście on się wtedy zeruje, zatem bazą jądra są wektory równoległe do \(\displaystyle{ w}\).
ODPOWIEDZ